Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla o. Ludwika Wrodarczyka OMI

Informacja z oblaci.pl

Krzyż Komandorski OOP (fot. prezydent.pl)

W poniedziałek 25 marca 2019 roku, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie kilkadziesiąt osób odznaczono Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, nadał wyróżnienia za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich. Wśród odznaczonych pośmiertnie znalazł się Sługa Boży – o. Ludwik Wrodarczyk OMI.

"To bohaterowie niezwykli, bez broni w ręku, bez karabinu. Po prostu pokazywali, że świat może być inny. Nie godzili się z rzeczywistością, która ich otaczała i demonstrowali to swoją postawą, ryzykując życiem własnym i własnej rodziny – powiedział. Zapewnił, że Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach. – Jesteście dumą Polski." - powiedział Prezydent RP – Andrzej Duda

Jako uzasadnienie przyznania odznaczenia o. Ludwikowi podano fakt uratowania trzech Żydów w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Okopach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Benedykta Halicza zatrudnił jako organistę, a w budynkach kościelnych ukrywał dwóch braci, zbiegłych po likwidacji getta w Rokitnie.