Dzisiaj jest czwartek, 23 Mar 2017
Rowerowa Droga Krzyżowa
19 marca 2017 23:32   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza na Rowerową Drogę Krzyżową w dniu 1 kwietnia br. Trasa ok. 35 km. Każda ze stacji będzie odprawiona w innym kościele. Szczegóły i zapisy (obowiązkowe) w kancelarii parafii św. Wojciecha do piątku 24 marca br.

 
III niedziela Wielkiego Postu - rozważania franciszkańskie
19 marca 2017 23:26   | Multimedia   | Napisał: Administrator

 
II niedziela Wielkiego Postu - rozważania franciszkańskie
12 marca 2017 22:59   | Multimedia   | Napisał: Administrator

 
I niedziela Wielkiego Postu - rozważania franciszkańskie
05 marca 2017 22:42   | Multimedia   | Napisał: Administrator

 
Środa Popielcowa
01 marca 2017 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator
Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni (nie licząc niedziel). Przygotowuje nas on do dobrego przeżycia uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Popielec kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając jednocześnie: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy z nas w tym geście uznaje swoją zależność od Stwórcy i swoją niewystarczalność. Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII stulecia. Od XI zaś wieku zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Wtedy też zdecydowano, że popiół będzie pochodził ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową roku poprzedniego. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (od 18 do 60 roku życia). Tego dnia spożywamy trzy bezmięsne posiłki (jeden do syta i dwa skromniejsze). Owa praktyka pokutna od niepamiętnych czasów obecna jest w Kościele.
 
Wielki Post
09 marca 2014 13:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Środa Popielcowa rozpoczęła nowy okres w roku liturgicznym – Wielki Post. Trwa on 40 dni (nie licząc niedziel) i przygotowuje nas do najważniejszych świąt  dla chrześcijan, do Świąt Paschalnych.
Wielki Post jest pamiątką  40 dni jakie nasz Pan Jezus Chrystus przeżył w samotności na pustyni poszcząc i modląc się. W tym czasie, był też kuszony przez szatana.

Więcej…
 
Wielki Post w moim życiu
13 marca 2011 16:27   | Artykuły   | Napisał: Administrator

Po co nam Wielki Post? Skoro Chrystus nas odkupił i wybawił od grzechu, to po co my musimy się umartwiać i pościć?
Żeby zrozumieć wartość czasu Wielkiego Postu, musimy sobie uzmysłowić wartość Świąt, do których nas ten okres przygotowuje. Bo tak jak Izraelici przez 40 lat błądzili po pustyni, by potem zyskać Ziemię Obiecaną, tak samo my czekaliśmy na nasze obiecane Zbawienie. Przed śmiercią Chrystusa błądziliśmy jak dzieci we mgle szukając Prawdy. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że żyjemy w grzechu. Byliśmy jak te faryzeusze zadufani i pewni swoich racji. Jezus pokazał nam Drogę, którą mamy kroczyć, drogę Miłości.

Więcej…
 
Historia pewnego krzyża
21 kwietnia 2011 19:14   | Artykuły   | Napisał: Administrator

Pewien człowiek wybrał się w swoją podróż życia niosąc ze sobą swój krzyż. Mijał po drodze ludzi, którzy również dźwigali własne krzyże i szli w tym samym kierunku co On. Przez całą drogę, krzyż który niósł obijał mu pięty, zastanawiał się więc co by tutaj zrobić, aby temu zaradzić. Wpadł na pomysł, żeby przyciąć troszkę pionowej belki krzyża. Przyciął ją tak z dwa czy trzy razy i dopasował sobie swój krzyż dla swojej wygody. Pomyślał sobie w duchu jaki to jest inteligentny, bo wszyscy obok niego męczą się z tymi krzyżami, a on teraz może wygodnie i szybko przeć do przodu. Mijał wszystkich po kolei, aż dotarł do przepaści, po której drugiej stronie było widać piękną krainę, pełną zadowolonych ludzi, zwierząt i roślin – po prostu raj. Tutaj zauważył, że każdy kładł swój krzyż nad przepaścią i przechodził po nim na drugą stronę jak po kładce zamieniając go na wielkie szczęście. Położył więc swój krzyż i co się okazało? …

Więcej…
 
Wycieczko-pielgrzymka do Bukaresztu
26 lutego 2017 21:06   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy Parafii Św. Wojciecha w Radzionkowie organizuje wycieczko - pielgrzymkę do Budapesztu w dniach 29.04. do 1.05. br.
PROGRAM:
Dzień I: Wyjazd ok. 5.00, bezpośredni przejazd do Szentendre (węgierski Kazimierz), zwiedzanie miasta, przejazd do Budapesztu – przejazd po mieście, wjazd na wzgórze biskupa Gelerta, obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg.
Dzień II: Śniadanie, Msza św. W Bazylice św. Stefana, zwiedzanie z przewodnikiem: parlament (z zewnątrz), Plac Millenium, Vonohuyadi, węgierskie pola elizejskie, katedra, wzgórze zamkowe – Baszty Rybackie, Kościół Macieja, starówka, czas wolny, zakupy na Vaci Utca – najpiękniejszej naddunajskiej promenadzie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień III: Śniadanie, przyjazd do Godolla – zwiedzanie pałacu królewskiego, wyjazd. Przyjazd do Radzionkowa
Cena 470 zł + 30 zł wejściówki (płatne indywidualnie na miejscu).
Zapisy w Kancelarii parafialnej do 30.03, przy zapisie prosi się o podanie nr PESEL i nr telefonu do kontaktu.
Bliższych informacji udziela Pan Jan Moj pod Nr telefonu: 604 934 069.

 
Dziesiąta stacja - 11.05.2016r. rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Ludwika Wrodarczyka
15 maja 2016 21:47   | Aktualności   |

„Pan Bóg dobry doda jednak sił i łask, abym mógł wykonać wszystko tak, jak On tego pragnie.” (Z listu o. L. Wrodarczyka do swojej siostry Pryscylli, maj 1933)

Niebo, nad obficie zroszona krwią męczenników ukraińską ziemią, często słyszało modlitwy tych, którzy cierpieli prześladowania i byli więzieni za wierność Chrystusowi. Niewielu z tych męczenników znamy po imieniu, wielka ich część jest nadal nieznana.
Jednym z tych, którego imię znamy, był o. Ludwik Wrodarczyk OMI, który w pierwszej połowie XX wieku służył w małej parafii w Okopach na Wołyniu. Według opinii tych, którzy go znali osobiście i doświadczyli jego dobroci, o. Ludwik żył jak święty i zginął jak święty.

Więcej…
 
Zapraszamy na wirtualny spacer po budynku naszego kościoła
14 czerwca 2015 21:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator