Dzisiaj jest sobota, 27 Sie 2016
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VI - 18.08.2016r.
18 sierpnia 2016 20:11   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

Gniezno

 

Więcej…
 
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień V - 17.08.2016r.
17 sierpnia 2016 22:03   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

Rozpoczyna się piąty dzień IV Gnieźnieńskiej. W nocy śnił mi się tartak, cały zapas drewna został wyrżnięty.
W Żerkowie jest ładny poranek. Po spacerze - o godz. 7.00 mamy Mszę św. i zaraz potem odśpiewamy Godzinki.

 

Więcej…
 
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IV - 16.08.2016r.
16 sierpnia 2016 22:51   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

Rozpoczyna się 4.dzień IV Gnieźnieńskiej. W Kościelnej Wsi - 8km na płn. od Kalisza. Trwa wybudzanie, przygotowanie do spotkania z ojcem duchowym parafii (wczoraj po południu mieliśmy świeckie przywitanie) - księdzem kanonikiem. Przedtem śniadanie u naszych gospodarzy. Są niezwykle gościnni. Zawiązały się już z nami, przez te kilka lat, niemalże rodzinne więzi. Bardzo podoba im się nasza nowa śląska i nasze zwyczaje. Wszystko to się tutaj (we wsi) dzieje się pod troskliwym okiem Pani Sołtysowej Anny.
O godz. 8.25 w XII wiecznym(!) pobenedyktyńskim kościele (perełce okolic) - zaśpiewamy wspólnie z Ks. Proboszczem i mieszkańcami Godzinki ku czci NMP.

Kościelna Wieś. Godzinki rozbrzmiewają. Ks. Proboszcz opowiada historię konserwacji tego prawie 900 letniego kościoła. Nasi dwaj koledzy tymczasem w nocy wyruszyli z Radzionkowa. Jutro nas dogonią.

 

Więcej…
 
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień III - 15.08.2016r.
15 sierpnia 2016 21:44   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

Dziś trzeci dzień IV Gnieźnieńskiej. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budzimy się w ten słoneczny poranek w Lututowie. Wyładniał Lututów od ub. roku. Na korytarzu Schroniska Zespołu Szkół Rolniczych (naszego gospodarza) ruch jak w ulu. Pątnicy Jarocińskiej i Radzińskiej pielgrzymki przygotowują się do Mszy św. o godz. 8.00., w pięknym kościele pw. św. Piotra i Pawła - widocznym z daleka. Jest nowy farorz. Marianowi trochę brakuje zokrystii, bo zawsze rano musi wszysko narychtuwać do mszy.

Świąteczna Msza św. w Lututowie za nami. Pielgrzymi z Jarocina odjechali. My wracamy na śniadanie i potem przygotowania do dzisiejszej rajzy. Marian pije kawę z kubka gnieźnieńskiego. Dziś chcemy dotrzeć do Kościelnej Wsi.

 

Więcej…
 
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień II - 14.08.2016r.
14 sierpnia 2016 20:37   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

Drugi dzień IV Gnieźnieńskiej. Kucoby - tu nocowaliśmy., pośród lasów, różnych zwierzątek i... mnóstwa dzieci: harcerzy, rodzin - którzy tu wypoczywaj. Ponieważ zarówno domki jak i obozowiska ukryte w lesie mają jakieś nazwy (jak na fotkach) ,więc i my musieliśmy się jakoś nazwać. Tak więc w jednym domku spały Dinozaury, w drugim Dobre Siostry a w trzecim Wylinialłe Koty. Teraz pobudka i wyjazd do najbliższego kościoła - Sanktuarium św. Franciszku w Borkach Wielkich.

Więcej…
 
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień I - 13.08.2016r.
13 sierpnia 2016 21:18   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

No i rozpoczęła się IV Gnieźnieńska. Po Mszy św. i błogosławieństwie naszego Ks. Proboszcza ruszyliśmy na 1 etap. 76,5 km Radzionków - Kucoby. Jedziemy w dziesiątkę. Pogoda dobra. Bezwietrznie.

 

Strzybnica. Krótka przerwa. Marian rozdaje teksty Godzinek. Potem Brynek. Pałac Donnersmarcków, szybka fotka i jedziemy dalej.

Więcej…
 
IV Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - 2016r.
13 sierpnia 2016 21:14   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

W sobotę 13 sierpnia br., Mszą św. o godz. 7.00 rozpoczyna się IV Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa. Na trasę wyrusza dziesięcioro rowerzystów: Agata (3raz), Ewa (4raz), Róża (3raz), Grzegorz (zamykający)(4raz), Ireneusz (komandor) (4raz), Józef (foto) (3raz), Krzysztof (1raz), Rajnold (1raz), Stanisław(4raz) i Wojciech(1raz). Czuwać nad całością będzie Marian (kierownik) (3raz). Przed nimi pięć etapów zasadniczych długości od 57 do 85 km (Kucoby, Lututów, Kościelna Wieś, Żerków i Gniezno) oraz jeden krótki, nocny: 8 km (Tarnowskie Góry - Radzionków).
Dziękczynny charakter pielgrzymki podkreślony jest dwoma Jubileuszami: 30. leciem przyniesienia w pieszej pielgrzymce Gniezno - Radzionków, relikwii naszego Świętego Patrona oraz 1050. lecia Chrztu Polski.
Do rowerzystów w Gnieźnie dołączy całkiem spora grupa radzińskich pielgrzymów, którzy przyjadą autobusem aby razem dziękować Panu Bogu za dar św. Wojciecha dla naszej Parafii, w Katedrze Prymasowskiej podczas Mszy św., w czwartek 18. sierpnia br. o godz. 12.00.
Pielgrzymi proszą o modlitwę, którą będą odwzajemniać na trasie. A zatem .... do zobaczenia w Gnieźnie i na parafialnej stronie internetowej!
Z Panem Bogiem.

Więcej…
 
Zaproszenie na pielgrzymkę kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej 21 sierpnia 2016 roku
13 sierpnia 2016 20:56   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Drodzy Diecezjanie!
Drogie Panie i Dziewczyny!

Jeszcze nie przebrzmiała radość Światowych Dni Młodzieży. Do ich treści, do słów i gestów papieża Franciszka będziemy wielokrotnie wracali, tym bardziej że jego przesłanie było uniwersalne i nie dotyczyło wyłącznie młodych.
Okazją do podziękowania Bogu za łaskę minionych dni będzie zbliżająca się pielgrzymka kobiet i dziewcząt wszystkich stanów do sanktuarium piekarskiego, gdzie czcimy Maryję, Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Będziemy tam także dziękowali za łaski chrzcielne w 1050. rocznicę chrztu Polski, wspominając przy tym rolę kobiet w dziele ewangelizacji. W trwającym zaś Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia podziękujemy kobietom za to, że są apostołkami miłosierdzia.
Uczestniczki pielgrzymki przyniosą z pewnością w sercach i pamięci sprawy swoich rodzin i lokalnych wspólnot, sprawy zawodowe i aktualne problemy społeczne, aby przedstawić je Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, której imieniem jest również Miłosierdzie!
Drogie Siostry!

Więcej…
 
Komunikat Biskupów Diecezji: Gliwickiej, Opolskiej, Sosnowieckiej oraz Archidiecezji Katowickiej w sprawie poparcia Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
19 czerwca 2016 20:16   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Bracia i Siostry!
Dnia 2 czerwca br. zarejestrowano w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Działania Komitetu poparły różne podmioty życia społecznego, m.in. związki zawodowe – z „Solidarnością” na czele – oraz niektóre organizacje branżowe pracodawców i pracobiorców.
Postulowana w projekcie regulacja prawna bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Więcej…
 
Dziesiąta stacja - 11.05.2016r. rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Ludwika Wrodarczyka
15 maja 2016 21:47   | Aktualności   |

„Pan Bóg dobry doda jednak sił i łask, abym mógł wykonać wszystko tak, jak On tego pragnie.” (Z listu o. L. Wrodarczyka do swojej siostry Pryscylli, maj 1933)

Niebo, nad obficie zroszona krwią męczenników ukraińską ziemią, często słyszało modlitwy tych, którzy cierpieli prześladowania i byli więzieni za wierność Chrystusowi. Niewielu z tych męczenników znamy po imieniu, wielka ich część jest nadal nieznana.
Jednym z tych, którego imię znamy, był o. Ludwik Wrodarczyk OMI, który w pierwszej połowie XX wieku służył w małej parafii w Okopach na Wołyniu. Według opinii tych, którzy go znali osobiście i doświadczyli jego dobroci, o. Ludwik żył jak święty i zginął jak święty.

Więcej…
 
Zapraszamy na wirtualny spacer po budynku naszego kościoła
14 czerwca 2015 21:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator