Dzisiaj jest niedziela, 07 Lut 2016
Bóg umarł? - Zwiastun, o filmie
04 lutego 2016 00:26   | Aktualności   | Napisał: Irek Musialik - sekretarz SRK

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, nasze kino „Karolinka” wyświetli w niedzielę 21 lutego br., o godz. 19.15 niezwykły film, pt. „Bóg nie umarł”. Film jest produkcji amerykańskiej. Dlaczego jest niezwykły? Bo nie jest z gatunku hollywoodzkiego serialu sensacyjnego, nad którym po obejrzeniu wraca się do rzeczywistości. Bo pozytywnie niepokoi widza, jednocześnie wskazując mu drogę obrony własnych przekonań i wiary, wobec stawianej przez ateistów tezy: „Boga nie ma, a jeśli był, to już się ludźmi nie interesuje. Krótko mówiąc - umarł”. W tym fabularnym obrazie widz - bez względu na wiek, status społeczny, karierę, biznes, otoczenie, autorytety, płeć itd. - może odnaleźć cząstkę siebie w osobie któregoś z głównych bohaterów. Czy jest możliwe udowodnienie ateiście istnienie Boga - w dodatku ateiście wojującemu i bardzo dobrze wykształconemu w tym kierunku?
Film „Bóg nie umarł”, którego scenariusz zaczerpnięto z książki dra Rice Brooksa (o tym samym tytule) opisującej prawdziwe wydarzenia - stał się  najgłośniejszym filmem religijnym ostatnich lat. Na początku roku 2015 był wielkim przebojem kinowym w USA. Wielokrotnie zwróciły się koszty jego produkcji (ponad 2 mln dolarów). Od marca 2015 r. film wyświetlany jest w nielicznych polskich kinach. Już niedługo u nas, w „Karolince”. Przyjdź do kina, aby przekonać się, czy Bóg umarł.

Irek Musialik - sekretarz SRK

Komunikat II Synodu Archidiecezji Katowickiej
20 grudnia 2015 23:40   | Aktualności   | Napisał: Administrator

KOMUNIKAT PO VIII SESJI PLENARNEJ
II SYNODU ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Dwunastego grudnia br. odbyła się ósma sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Zgromadzenie synodalne rozpoczęło obrady od ostatecznego głosowania nad dokumentami przygotowanymi przez Komisję ds. Duszpasterstwa Rodzin i Komisję ds. Ekumenizmu
i Dialogu Międzyreligijnego. Następnie zaprezentowane zostały zmiany w projektach Komisji ds. Duchowieństwa i Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu, sformułowane
w oparciu o niektóre zgłoszone przez członków Synodu poprawki.
W dalszej części sesji odbyła się prezentacja i dyskusja nad dokumentami kolejnych dwóch komisji synodalnych: Komisji ds. Świeckich oraz Komisji ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego.  Pierwsza z nich podjęła tematy związane z formacją osób świeckich, a także ich zaangażowaniem w życie i działalność Kościoła. W dyskusji poruszano zwłaszcza problemy związane z proporcją pomiędzy zaangażowaniem świeckich w działalność
„w świecie” a działalnością o charakterze apostolskim, ewangelizacyjnym.  W nawiązaniu do drugiego z projektów poruszone zostały kwestie związane z nauczaniem religii w szkole
i katechezą - zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, sposobami współpracy parafii ze szkołami oraz formacją katechetów. Dyskusja dotyczyła zwłaszcza kwestii relacji między szkolnym nauczaniem religii a katechezą parafialną.
 Kolejna, dziewiąta sesja plenarna odbędzie się 6 lutego 2016 r. i zaprezentowany zostanie
na niej projekt Komisji ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji wszystkich członków Synodu.

ks. Grzegorz Strzelczyk
Sekretarz II Synodu
Archidiecezji Katowickiej

Przypomnienia:
1. Jeśli ktoś z księży lub świeckich parafian jest członkiem Synodu, warto go w tym miejscu przedstawić i polecić modlitwie.
2. Komunikat mogą odczytywać także świeccy członkowie zespołu synodalnego - decyzja w tej kwestii należy do proboszcza.

Zapraszamy na wirtualny spacer po budynku naszego kościoła
14 czerwca 2015 21:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator