Dzisiaj jest sobota, 23 Maj 2015
Wybory prezydenckie 2015 - głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika
19 kwietnia 2015 22:23   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W zawiązku z zapytaniami wiernych, udających się w dniu 10 maja br. pociągiem specjalnym na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes, informujemy o możliwości udziału w wyborach prezydenckich drogą korespondencyjną lub przez pełnomocnika. Szczegółowe informacje o alternatywnych sposobach udziału w wyborach prezydenckich umieszczamy w dalszej części artykułu.

Więcej…
 
Podziękowania za „Dary Świątecznego Stołu” - Wielkanoc 2015.
06 kwietnia 2015 20:41   | Aktualności   | Napisał: Ireneusz Musialik

Dziękujemy parafianom, którzy podzielili się „Darami Świątecznego Stołu” z uboższymi rodzinami, ludźmi samotnymi, chorymi i opuszczonymi. Parafianie nasi wykazali się jak zwykle, wielką hojnością. Darów było bardzo dużo, co pozwoliło naszym uboższym bliźnim ubogacić wielkanocne świąteczne stoły. Jak zawsze - znakomicie spisali się nasi piekarze: Tadeusz Bączkowicz, Piotr Grabowski, Jan Pietryga i Michał Przykuta, oraz Hodowcy Gołębi, którzy przekazali swoje dary - specjalnie przygotowane i ozdobione na tę okazję.
Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Zespołu Charytatywnego dziękują wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu i rozprowadzeniu darów dla potrzebujących, a w szczególności dziękujemy naszym ministrantom.
Dary dostarczono do 107 domów i mieszkań, gdzie mieszka 100 dzieci oraz 44 osoby samotne.
Ponadto dary przekazano Siostrom Boromeuszkom dla niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej w Nakle Śl., gdzie są również nasi parafianie oraz dla przedszkola prowadzonego przez nasze Siostry Służebniczki.
SRK i Zespół Charytatywny składa najserdeczniejsze życzenia - Błogosławionych Świąt Wielkanocnych - wszystkim darczyńcom i wspomagającym akcję „Dary Świątecznego Stołu”. Była to 29 akcja pomocy.
Bóg zapłać!

 
Chrystus Zmartwychwstan Jest! Alleluja!
05 kwietnia 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.
Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
Żywego już Pana widziałam grób pusty
i świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
a miejscem spotkania będzie Galilea.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
o Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ. PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ. ALLELUJA!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe napełni wszystkich pokojem i radością, da siłę w pokonywaniu trudów i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Wasi Duszpasterze

 
Wielka Sobota
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielka Sobota – to drugi dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Liturgia Wielkiej Soboty jest przepełniona symbolami naszej wiary. Rozpoczyna się ona późnym wieczorem. Kapłani wraz ze służbą liturgiczną gromadzą się najpierw przed ogniskiem, które zapalone jest gdzieś blisko kościoła. Najpierw następuje poświęcenie ognia. Potem prowadzący kreśli na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieszcza też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Podczas tych czynności mówi „Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”. Następnie zapala od ogniska paschał jak również kadzidło.

Więcej…
 
Podziękowania za organizację Drogi Krzyżowej Ulicami Naszego Miasta
29 marca 2015 15:52   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Drogi Krzyżowej Ulicami Miasta w dniu 27 marca br. W chłodne piątkowe popołudnie, na tej - ponad 3. kilometrowej Drodze Krzyżowej Ulicami Miasta, było nas 825 osób. Dziękujemy tym, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tego tradycyjnego już nabożeństwa (szliśmy 14. raz), a zwłaszcza:
- naszym duszpasterzom,
- ministrantom i młodzieży naszej parafii za odpowiedzialną i profesjonalnie wykonaną służbę porządkową i ochraniającą uczestników procesji na tej trudnej trasie,
- ministrantom niosącym sprzęt nagłaśniający i pochodnie,
- górnikom w mundurach galowych,
- p. Joachimowi Szatoń za przygotowanie i nadzorowanie nagłośnienia,
- p. Marianowi Ziętek za koordynację przygotowań nabożeństwa,
- p. Czesławowi Szmidt za przygotowanie tekstów rozważań,
- grupom niosącym krzyż i lektorom prowadzącym rozważania,
- naszemu niezawodnemu organiście - p. Romanowi Kierasowi,
- władzom samorządowym, policji i straży miejskiej,
- mieszkańcom, którzy przyozdobili i oświetlili trasę krzyżami, plakatami, zniczami, lampionami i świecami,
- wszystkim bezimiennym ludziom dobrej woli, którzy wsparli oragnizatorów w jakikolwiek sposób.
Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!
Do zobaczenia za rok.

 
Wielki Piątek
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielki Piątek – jeden z dwóch dni w roku w którym nie odprawia się mszy świętej (Wielki Piątek i Wielka Sobota). Dzień najsmutniejszy, a zarazem szczęśliwy, Chrystus umarł, ale przezwyciężył śmierć. Jutro udowodni, że jest Zmartwychwstaniem i Życiem. Dzisiaj obowiązuje post ścisły. W kościołach odprawia się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej, którą odprawia się po południu.

Więcej…
 
U ŹRÓDŁA PRAWDY - impresja filmowa
30 marca 2013 09:42   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Na dzisiejszy dzień zadumy i wyciszenia proponuję wam obejrzeć film, a w zasadzie 25 min. impresje filmową przedstawiającą Drogę Jezusa na śmierć przeplecioną refleksjami nad życiem codziennym. Film rozpoczyna się słowami "To On jeden jest winien, wszystko przez Niego" - tak właśnie zrzuciliśmy wszystko na barki Jezusa. Zdjęcia do Filmu prowadzone były na Kalwarii Piekarskiej, sam autor określa film jako modlitwę dziękczynną za to, że dzięki miłości Jezusa możemy żyć i mamy nadzieję.
Bardzo gorąco polecam! Film znajduje się na stronie Opoka tv.

ZOBACZ FILM

Tytuł: U ŹRÓDŁA PRAWDY 
Gatunek: Impresja filmowa
Scenariusz: Adam Grabolus 
Reżyseria: Adam Grabolus
Zdjęcia: A. Grabolus, W. Jama 
Muzyka: Adam Grabolus
Produkcja/Kraj/Rok: MEDIA-NET AG/Polska/1998

 
Wielki Czwartek
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Dzisiejszego dnia rozpoczynają się najważniejsze wydarzenia w dziejach Zbawienia ludzkości. Podczas ostatniej wieczerzy Chrystus ustanawia eucharystię i kapłaństwo. Ukazuje wartość służby innym ludziom. Ustanawiając Eucharystię mówi „To czyńcie na moją pamiątkę” wyznaczając jednocześnie zadania dla kapłanów. Umywając nogi uczniom ukazuje znaczenie kapłaństwa służebnego, ale też daje nam sygnał, że największy jest ten, który potrafi się uniżyć przed swoim bliźnim. Kolejnymi wydarzeniami dzisiejszego dnia jest zdrada Judasza, który pocałunkiem wydaje swojego Mistrza na śmierć. Podczas modlitwy w Ogrójca Chrystus przyjmuje od Ojca kielich cierpienia i oddaje się Jego woli. To Krew Jezusa, jak Starotestamentalna krew baranka, ocali nasze dusze przed zatraceniem. Wymownym jest tutaj też fakt, że Jego najbliżsi uczniowie nie potrafili czuwać na modlitwie wraz z nim, a jeden później nawet  wyprze się Go. Ciekawe czy ty drogi czytelniku odwiedzisz Chrystusa w Ciemnicy, i czy kiedykolwiek się Go wyparłeś?

Więcej…
 
Miejsce ostatniej wieczerzy - Wieczernik - Ziemia Święta
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: ziemiaswietaprzewodnik.pl

Wieczernik to miejsce, w którym miała miejsce Ostatnia Wieczerza. Tam również schronili się apostołowie podczas męki. Tutaj Zmartwychwstały spotykał się z uczniami. Sala na Górze stała się świadkiem narodzin Kościoła podczas wylania Ducha Świętego. Również po wniebowstąpieniu kamienna średniowieczna posadzka gościła członków pierwszych wspólnot chrześcijańskich po wniebowstąpieniu.

"A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, (28) bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26, 26-27).

Więcej…
 
Wielki Post 2015 z franciszkanie.tv
08 marca 2015 20:11   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W Środę Popielcową ruszają nasze kolejne rekolekcje internetowe: „NAMRQCENIE: Wielki Post 2015″.

Zobacz rozważania.

Od kilku lat proponujemy Widzom codzienne rozważania w Adwencie i Wielkim Poście. Tegoroczny cykl prowadzi o. Leszek Łuczkanin OFMConv, Wikariusz Prowincji św. Maksymiliana. Dziwna nazwa rekolekcji (namrqcenie) wyjaśni się już w drugim odcinku…

Tym razem cykl został przygotowany inaczej, niż w poprzednich latach, kiedy to rozważania opierały się na Liturgii Słowa z danego dnia. Tegoroczne spotkania stanowić będą solidną pomoc do nawrócenia w jego podstawowych aspektach. Jak mówi o. Leszek, nie chodzi o to, by przekazać niezmierne ilości nowej wiedzy, ale raczej wykorzystać to, co słuchacz/widz słyszał przez lata, pomóc mu to uporządkować i – przede wszystkim – należycie wykorzystać. Taki jest cel tych rekolekcji.

Więcej…