Dzisiaj jest sobota, 22 Lut 2020
Terenowo-Nocna Droga Krzyżowa 2020
20 lutego 2020 01:14   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Jedną z wielu praktyk wielkopostnych jest odprawianie Drogi Krzyżowej. Form i sposobów przeżywania tego nabożeństwa jest wiele. Wzorem ubiegłego roku - Żołnierze Chrystusa Śląsk przy parafii NMP Jasnogórskiej w Orzechu, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Św. Wojciecha w Radzionkowie, oraz grupa Dwanaście Koszy Ułomków z Radzionkowa zapraszają do udziału w Terenowo-Nocnej Drodze Krzyżowej TNDK2020. Została ona zaplanowana na sobotę 21. marca br. Zasady udziału w niej są podobne jak w ubiegłym roku. Trasa przebiegać będzie na pieszym szlaku, o długości około 24 km. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 19.00 w kościele NMP Jasnogórskiej w Orzechu. Kolejne znajdują się w miejscach kultu: kościołach, krzyżach i kapliczkach przydrożnych.
Zakończenie - w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie po północy.
Uczestnicy w samotnej wędrówce, na indywidualnym rozważaniu poszczególnych stacji Męki Pańskiej: w ciszy - pójdą w ciemnościach nocnych, zmagając się z własnymi słabościami - nie tylko fizycznymi. Tegoroczne hasło TNDK 2020 brzmi: „Bądź wola Twoja” i dotyczy przyjęcia cierpienia choroby. Główną intencją jest modlitwa za osoby ciężko chore w Radzionkowie i Orzechu.
Aby uczestniczyć w TNDK2020 konieczna jest rejestracja uczestnika. Można jej dokonać poprzez stronę na FB - link: TNDK 2020 lub poprzez wyszukiwarkę internetową link: https://tndk-team.blogspot.com/ lub w kancelarii parafialnej w Radzionkowie lub w zakrystii parafii w Orzechu. Zapisy w Radzionkowie w kancelarii potrwają od 2 do 13 marca br. (włącznie).
Podczas zapisywania, każdy uczestnik musi zapoznać się z Warunkami Udziału (dostępne przy zapisach), a przed wyjściem na trasę - podpisać się osobiście na liście uczestników (w dniu 21.03.br.). Osoby, które nie ukończyły 18 lat, a chcą samodzielnie wziąć udział w TNDK2020 - przy rejestracji (w kancelarii) muszą złożyć pisemną zgodę jednego ze swoich rodziców. W razie pytań proszę dzwonić pod numer telefonu 509 934 850 (po godz. 15.00).
Informacje bieżące można będzie śledzić na stronie internetowej TNDK 2020 i parafialnej stronie internetowej.
Zapraszamy na pokutny szlak Terenowo-Nocnej Drogi Krzyżowej.
Organizatorzy.

 
Narodowa pielgrzymka do Rzymu 2020r.
02 lutego 2020 23:13   | Aktualności   | Napisał: Administrator

UDZIAŁ WIERNYCH ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ W NARODOWEJ PIELGRZYMCE DO RZYMU Z OKAZJI 100 ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II
Termin: 15.05.2020r. – 17.05.2020r.

Więcej…
 
2.02 - Święto Ofiarowania Pańskiego
02 lutego 2020 00:00   | Aktualności   | Napisał: brewiarz.pl
Nazwa dzisiejszego święta wywodzi się od dwóch terminów greckich: Hypa-pante oraz Heorte ton Kataroin, co oznacza święto spotkania i oczyszczenia. Oba te święta były głęboko zakorzenione w tradycji Starego Testamentu.
Na pamiątkę ocalenia pierworodnych synów Izraela podczas niewoli egipskiej, każdy pierworodny syn u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego dnia 40 po jego urodzeniu należało syna zanieść do świątyni w Jerozolimie, złożyć go w ręce kapłana, a następnie wykupić za symboliczną opłatą 5 sykłow. Równało się to zarobkowi 5 dni pracy. Równocześnie z obrzędem ofiarowania i wykupu pierworodnego syna łączyła się ceremonia oczyszczenia matki dziecka. Z tej okazji matka była zobowiązana złożyć ofiarę z baranka, a jeśli jej na to nie pozwalało zbyt wielkie ubóstwo, to przynajmniej ofiarę z dwóch synogarlic lub gołębi. Fakt, że Maryja i Józef złożyli synogarlicę, świadczy, że byli bardzo ubodzy.
Więcej…
 
2.02 - Matka Boża Gromniczna
02 lutego 2020 00:00   | Aktualności   | Napisał: zegocina.pl
Z Matką Bożą Gromniczną związana jest legenda opowiadająca o tym, jak to Święta Panienka odpędzała światłem gromnicy wilki od siedzib ludzkich. Jeszcze dzisiaj można spotkać obrazy przedstawiające Matkę Bożą z gromnicą w ręku wśród przerażonych wilków. "Na Gromniczną" panuje w Polsce przeważnie ostra zima. Ziemia okryta białą szatą lśni miliardami gwiazd. W powietrzu panuje cisza, a mgła poranna przysłania całkowicie dalekie rozłogi. Tylko w niektórych miejscach widać witki brzozy, a drzewa okrywa biała szadź, iskrząca się wspaniale we wschodzącym słońcu. Mróz trzyma mocno, co oddaje stare powiedzenie:
"Idzie luty, szykuj dobre buty".
Więcej…
 
Płomień Gromnicy
02 lutego 2011 06:44   | Aktualności   | Napisał: ks. Andrzej Trzeciak
Płomień tej świecy
to blask wieczności,
odbicie światła najjaśniejszego - Chrystusa.
Płomień tej świecy
to więcej niż tchnienie człowieka
- u bram wieczności.
Gdy płonie, ciepłem ogarnia
spalanie w miłości - w Bogu.
Gdy płonie, ufność ocala,
nikną ciemności grzechu.
Gdy płonie – prawdę rozjaśnia,
lęk ustępuje w osądzie Boga.
Kroczmy odważnie
z nadzieją przez życie,
ze światłem gromnicy w ręku.

/Ks. Andrzej Trzeciak

 
Święto Chrztu Pańskiego
12 stycznia 2020 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (w naszej tradycji bardziej rozpowszechniona jest nazwa Trzech Króli) przypada święto Chrztu Pana Jezusa. Zamyka ono okres świętowania Bożego Narodzenia. Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ (pomimo wyraźnego udokumentowania w Ewangeliach) chrzest Jezusa nie posiadał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. Dekretem Świętej Kongregacji Obrzędów z 23.03.1955 r. ustanowiono na dzień 13 stycznia, w miejsce dawnej oktawy Epifanii, wspomnienie chrztu Jezusa Chrystusa. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 r. określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie "wspomnienie" i przesunięto jego termin na niedzielę po 6 stycznia.

Więcej…
 
Chrzest - początek życia w wierze
12 stycznia 2020 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Przez chrztu świętego wielki dar,
O, Chryste, z Twej hojności,
Twym dzieciom wiary dałeś skarb,
Nadziei i miłości.
Najświętszej Trójcy wieczną cześć
Pragniemy z serc gorących nieść.
Strzec wiary ślubujemy,
W niej żyć, umierać chcemy.

Com przyrzekł Bogu przy chrzcie raz,
Dotrzymać pragnę szczerze.
Kościoła słuchać w każdy czas
I w świętej wytrwać wierze.
O, Panie, Boże, dzięki Ci,
Żeś mi Kościoła otwarł drzwi.
W nim żyć, umierać pragnę.

 
Ministranci z Ministranckiej Wytwórni Muzycznej nagrali hit!
01 stycznia 2020 17:45   | Multimedia   | Napisał: Administrator

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej. Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej. Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić - mówią twórcy przeboju.

Tekst: Romek Bodzioch & Patryk Paszko
Zdjecia: Romek Bodzioch & Sebastian Wróbel
Wokal: Mateusz Wyszogrodzki, Kacper Gieroń, Sebastian Wróbel, Romek Bodzioch, Adrian Fiszer
M/M: Sami dla F-Lightstudio
Ministranci: Mateusz Wyszogrodzki, Kacper Gieroń, Sebastian Wróbel, Romek Bodzioch, Adrian Fiszer, Patryk Paszko, Krzysztof Gawlik, Paweł Dąbrowski, Tomek Krzanowski, Jakub Nowak, Damian Hefeman, Jakub Pawlak
Dziewczyny: Agata Gawlik, Jadzia Prandzioch, Michalina Pustelnik

 
Pielgrzymko-wycieczka do Medjegorie
29 listopada 2019 05:06   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy Parafii Św. Wojciecha w Radzionkowie, organizuje w dniach od 27 kwietnia do 2 maja 2020r. pielgrzymko-wycieczkę do Medjegorie.
W programie: nawiedzenia miejsca objawień Matki Boskiej, modlitwa, Msze Św., zwiedzanie miasta Mostar, rzeki spiętrzonej wodospadami, degustacja rakiji, pobyt nad morzem na Riwierze Makarska.
Cena 790 zł obejmuje przejazd autokarem, pilota, ubezpieczenie, 3 noclegi, 4 śniadania i 3 obiadokolacje.
Zapisy w Kancelarii parafialnej do 20.03.2020r., przy zapisie prosi się o wpłacenie zaliczki w wysokości 100 zł.
Szczegółowych informacji udziela Pan Jan Moj pod Nr telefonu: 604 934 069.

 
Sprawy gospodarcze Parafii - remont 2006 - 2018+
16 września 2018 00:00   | Aktualności   | Napisał: ks. proboszcz Damian Wojtyczka

W 2006 roku Parafia rozpoczęła generalny remont najpierw wieży, a potem całej elewacji naszego kościoła. Kościół był w bardzo złym stanie technicznym. Z wieży spadały cegły, któregoś dnia cała ogromna połać jednego narożnika spadła na ziemię, co było z jednej strony potwierdzeniem katastrofalnego stanu elewacji kościoła, z drugiej - uświadomiło nam wszystkim konieczność podjęcia remontu na ogromną skalę.

Więcej…
 
Dziesiąta stacja - 11.05.2016r. rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Ludwika Wrodarczyka
15 maja 2016 21:47   | Aktualności   |

„Pan Bóg dobry doda jednak sił i łask, abym mógł wykonać wszystko tak, jak On tego pragnie.” (Z listu o. L. Wrodarczyka do swojej siostry Pryscylli, maj 1933)

Niebo, nad obficie zroszona krwią męczenników ukraińską ziemią, często słyszało modlitwy tych, którzy cierpieli prześladowania i byli więzieni za wierność Chrystusowi. Niewielu z tych męczenników znamy po imieniu, wielka ich część jest nadal nieznana.
Jednym z tych, którego imię znamy, był o. Ludwik Wrodarczyk OMI, który w pierwszej połowie XX wieku służył w małej parafii w Okopach na Wołyniu. Według opinii tych, którzy go znali osobiście i doświadczyli jego dobroci, o. Ludwik żył jak święty i zginął jak święty.

Więcej…
 
Zapraszamy na wirtualny spacer po budynku naszego kościoła
14 czerwca 2015 21:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator