Dzisiaj jest wtorek, 21 Sie 2018
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień XI - 14.08.2018r.
17 sierpnia 2018 23:15   | Aktualności   | Napisał: Administrator

 

ETAP GNIEZNO - RADZIONKÓW (POWRÓT)

Dziś finalizacja VI Gnieźnieńskiej. W Gnieźnie, rankiem, ciepła, bezwietrzna pogoda. Rano w kaplicy Ośrodka Szkolno - Wychowawczego (gdzie nocowaliśmy), ostatni raz wspólnie - śpiewamy Godzinki. Potem śniadanie, spacer i zwiedzanie Gniezna - każdy wg własnych upodobań.
Czekamy na pielgrzymów zmotoryzowanych z Radzionkowa.
Kulminacja: Msza św. koncelebrowana w intencji pielgrzymów i całej naszej parafii z udziałem ks. Błażeja i o. Metodego. Potem wspólna fotka.
My, rowerowi, udajemy się na obiad, pakowanie bagaży i przygotowujemy się do ewakuacji z Gniezna. Wracamy.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień X - 13.08.2018r.
17 sierpnia 2018 23:07   | Aktualności   | Napisał: Administrator

 

ETAP KOŚCIELNA WIEŚ - GNIEZNO

Ranek wita nas w Kościelnej Wsi piękną słoneczną pogodą. Dziś ostatni z tzw. “jezdnych” dni naszej pielgrzymki. “W nogach mamy na razie ” 734 km - przekroczyliśmy zatem wynik z 2015r. (wtedy było 720km). Dziś zamierzamy pokonać etap całkowicie wielkopolski, w dodatku najdłuższy: Kościelna Wieś - Gniezno: 111,5km. Po śniadaniu u naszych zacnych gospodarzy, zbiórka pod bardzo zabytkowym kościołem w Kościelnej Wsi (900 letnia - najstarsza część, prezbiterium. Spotkanie z farorzem i wspólny śpiew Godzinek (to już nasza tradycja w Kościelnej Wsi. Potem ruszamy wzdłuż DK12 na płn.- wsch.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IX - 12.08.2018r.
17 sierpnia 2018 22:53   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP LUTUTÓW - KOŚCIELNA WIEŚ

Dziś etap 9: Lututów - Kościelna Wieś 71,5km. Pogoda sprzyjająca. Na razie 17 st. C. Rankiem bierzemy udział we Mszy św. - znowu Liturgia Słowa “jest nasza”. Potem miłe spotkania z mieszkańcami, śniadanie i punktualnie o 9.30 ruszamy w drogę.
Świątki: przy kapliczce ku czci św. Józefa, tradycyjnie już - najmłodszy uczestnik zapala znicz, a my odmawiamy specjalną modlitwę do św. Józefa. Ruszamy dalej. Mamy 57km do dzisiejszego celu i ... dwie gumy w odstępie kilkuset metrów!(wczoraj też była. Zaczyna się opóźnienie....

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VIII - 11.08.2018r.
17 sierpnia 2018 22:38   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP KUCOBY - LUTUTÓW

Wczoraj, na podsumowaniu dnia, Danka wręczyła ”prowadzącym i zamykającym” oraz szefowej wyprawy - nowe gwizdki. Te nowe są ”artystyczne” i wydają (ponoć) przyjemne dla ucha dźwięki. Ważne to jest dlatego, że gwizdki na wyprawie służą do upominania, poganiania uczestników oraz sygnalizowania negatywnych zdarzeń. Te nowe są w kształcie ptaszków.
Poranek w Kucobach przywitał nas umiarkowanymi opadami deszczu. Pełne zachmurzenie. Temperatura 17st. C. Dziś 8. etap: Kucoby - Lututów 71,5km. Śniadanie, przygotowanie do drogi - zmiana ubiorów rowerowych. Każdy ma swój sposób na ”kapiącą aurę”. Ruszamy o 8.45 - przestaje padać. Jest rześko.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VII - 10.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:38   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP RADZIONKÓW - KUCOBY

Rozpoczyna się “część polska” VI Gnieźnieńskiej. Rano - Msza św. w Radzionkowie. Potem o 11.50 zbiórka(komandor podpadł, bo się spóźnił), modlitwa Anioł Pański i .... w drogę. Cel: Kucoby 72,5km. Pogodnie, temperatura zelżała do ok. 25st.C. Ruszamy w 21. osobowym składzie.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VI - 09.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:35   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP KRZANOWICE - RADZIONKÓW

Dziś ostatni dzień ”czeskiej” części VI Gnieźnieńskiej: Krzanowice - Radzionków 84,5 km. Po wczorajszym, bardzo serdecznym przyjęciu nas przez mieszkańców Krzanowic, trochę trudno rano wstać, aby na 7.00 stawić się na Mszy św. w dużym, barokowym kościele pw. św. Wacława. Ale piejące tutaj o wschodzie koguty, robią swoje. Wczoraj odłączyła się z teamu Weronika - musiała wrócić do domu. Zaś po dzisiejszym etapie, z ekipą rozstaje się dwóch kolejnych: Stasiu i Wojtek. Cóż, obowiązki nie pozwalają na kontynuację pielgrzymowania. Dziękujemy Weronice za jej wkład w naszą wspólnotę. Była cennym trybem tego zespołu, zwłaszcza jako nasz tłumacz języka angielskiego w wielu sprawach na trasie.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień V - 08.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:32   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP STERNBERK - KRZANOWICE

"Ranek. Burza z piorunami. Spacer do sióstr kapucynek na Mszę św. Potem śniadanie i odjazd. To najtrudniejszy etap 91,5 km + plus góry. Musimy wdrapać się na nie, aby potem opuścić Moravy i wjechać na Śląsk. Szczyt Šternberski zdobyty. Masakryczny (4km) podjazd. Wreszcie wjechaliśmy na Śląsko-Moravski Kraj. Zjazd, podjazd, zjazd, podjazd... Zero wypłaszczeń. Kryzys psycho-teamowy… Typowy w 5-6 dniu wyprawy. Liczę na szybkie wyjście z pogorszonej atmosfery w drużynie - na odprawie przed wyprawą mówiłem o tym wszystkim uczestnikom. Kryzys fizyczny był wczoraj i dziś są jego resztki. Uczestnicy twierdzą, że po tym etapie, 10-krotny wjazd na naszą ul. Zejera - to sama rozkosz.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IV - 07.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:28   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP MORAVSKA TRZEBOVA - STERNBERK

Dzisiejszy etap, 72,5km prowadził ze Starego Mesta u Moravkiej Trzebovy do Sternberka, na granicy Moraw i Śląska. Po śniadaniu i ogarnięciu naszych rumaków - o godz. 8.30 start. Trasa umiarkowanie pagórkowata, dużo podjazdów i zjazdów. Rankiem pogoda słoneczna i prawie bezwietrzna.
Mestecko Trnavka: 258 km trasy. Postój na krótkie zakupy. Od Moravkiej Trzebowy kolumnę prowadzi grupa B (grupy jadą autonomicznie - spotykają się tylko na miejscach postoju).
Doly k. Bouzova: pierwsza poważna awaria roweru jednej z uczestniczek. Serwisanci dwoją się, aby w warunkach polowych naprawić ułożyskowanie korby. Trzeba wymienić suport. Nie mamy zapasowego roweru, więc stoimy. Dzięki naszemu mechanikowi – Irkowi, sytuacja zostaje opanowana. I wtedy Gienek zgłasza przebicie dętki. Znów rusza warsztat rowerowy. Opóźnienie wzrasta do 1 godziny. Okolica urokliwa - czekamy w dolinie pośród gór, gdzie na szczycie jednej z nich wznosi się przepiękny zamek. Atmosfera w zespole nadal dobra. Słonecznie i bezwietrznie, 27 st. C w cieniu. Po uporaniu się z awariami, przed wyruszeniem w dalszą podróż - Różaniec i Anioł Pański przy miejscowej kaplicy. Kolejna przełęcz, podjazdy i zjazdy zmieniający się krajobraz.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień III - 06.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP HOLICE – MORAVSKA TRZEBOVA

Nadal występują problemy z dostępem do internetu.

Poranek na Hlubokym pod Holicami. Dziś opuścimy Pardubicki Kraj i wjedziemy na Morawy. Przed nami 81km. Rozpoczyna się trudniejsza część wyprawy - wzniesienia. Nastroje dobre. Nauczyliśmy się rozpoznawać, bez czytania, monety czeskie. W Horni Jeleni czekamy na panią z Urzędu Miasta, która ma otworzyć kościół. Tu odmawiamy Różaniec.
Jednemu z uczestników w czasie jazdy osa wpadła pod kask, przeszła po głowie weszła za kołnierz koszulki i po plecach, spacerując, została uwolniona przez naszą “teamową” siostrę PCK (wszystko to działo się w czasie jazdy).
Chocen nad Cichą Orlicą: Piękne miasto, pełne zabytków, żyjące m.in. z turystyki. W zabytkowym barokowym kościele, polski proboszcz przyjmuje nas b. ciepło. Tu śpiewamy Godzinki. Potem proboszcz częstuje słodyczami i prosi, aby nazrywać sobie na drogę soczystych jabłek z farskiej jabłoni. Potem w cukierni pora na zasłużoną kawę.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień II - 05.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:21   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP NYMBURK – HOLICE

Podczas tego etapu wystąpiły problemy z łącznością internetową i przesyłem danych, dlatego prezentowane są tylko zdjęcia.

Więcej…
 
PODZIĘKOWANIA UCZESTNIKÓW VI PIELGRZYMKI ROWEROWEJ DO GNIEZNA
11 sierpnia 2018 02:18   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować tym, którzy w czasie przygotowań do tej wyprawy nas wspomogli: ks. Proboszczowi Damianowi Wojtyczka, Urzędowi Miasta Radzionków, firmie Rimsa Plus, firmie PEC Bytom, sklepowi rowerowemu “Gwarek” w Radzionkowie i sklepowi rowerowemu AXIS w Piekarach Śląskich.
Uczestnicy VI Gnieźnieńskiej

 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień I - 04.08.2018r. - PRAGA
11 sierpnia 2018 02:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP PRAGA – NYMBURK

Najpierw pobudka. Potem przemarsz różanymi ogrodami do Katedry św. Vita, na Mszę św., na której zakończenie śpiewaliśmy na cześć św. Wojciecha. Wykorzystując fakt, że byliśmy praktycznie sami w świątyni – zwiedzamy do woli. Kolejny etap to zwiedzanie Pragi. Wreszcie powrót do miejsca zakwaterowania i przygotowania do pierwszego etapu pielgrzymkowego, do Nymburka.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - 03.08.2018r. - PROLOG
11 sierpnia 2018 01:42   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wyjeżdżamy spod Probostwa w kierunku Czech. Żegnamy na chwilę Radzionków. Po ok. 1,5 godzinie pierwsza przeszkoda. Tuż za granicą, po krótkim postoju na parkingu, auto techniczne odmawia posłuszeństwa. W nim mamy nasze bagaże. Auto z rowerzystami odjechało kilka minut wcześniej. Grzesiu z Ewą dwoją się i troją aby uruchomić zepsuty samochód - bezskutecznie. Wezwana zostaje laweta z Radzionkowa i inny pojazd na bagaże. Tu wielkie ukłony dla Andrzeja i Winicjusza, którzy przyjechali z Radzionkowa z pomocą. Po przepakowaniu, z opóźnieniem, docieramy do Pragi. Niestety musieliśmy się rozstać z rowerem zapasowym i większością zapasu wody do picia - nie weszły do auta zastępczego. Atmosfera w zespole, mimo kłopotów jest dobra. Nocleg w Akademiku nr 12 na Strahovie. Rano pobudkę zaplanowaliśmy wcześnie, bo chcemy zdążyć na 7.00 na Mszę św. do Katedry św. Vita i spotkać się ze św. Wojciechem.

 
VI Gnieźnieńska - czas zacząć!
03 sierpnia 2018 22:02   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Jest to pielgrzymka organizowana przez SRK po raz 6 jako dziękczynienie za dar Relikwii św. Wojciecha, przyniesionych w lipcu 1986 r. w historycznej, pieszej pielgrzymce z Gniezna do Radzionkowa. Trasa rowerowa VI Gnieźnieźnieńskiej wiedzie śladami św. Wojciecha: z czeskiej Pragi przez Libice (miejsce urodzenia i chrztu św. Wojciecha), przez Radzionków aż do Gniezna. Podzielona została na 10 odcinków (etapów) o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności: Praga - Nymburk - Holice - Moravska Trzebova - Sternberk - Krzanowice - Radzionków - Kucoby - Lututów - Kościelna Wieś - Gniezno. Jest najdłuższą z dotychczasowych pielgrzymek "gnieźnieńskich" - liczy ok. 820 km pedałowania. Rekordowa jest też ilość uczestników: Praga-Radzionków: 20 osób, Radzionków - Gniezno: 20 osób. W sumie 23 rowerzystów plus jedna osoba z zabezpieczenia technicznego. Najmłodsza uczestniczka ma 14 lat a najstarsi - 63 lata (dwie osoby). Średnia wieku to 46,7 lat.
Rowerzyści: Agata Dębska, Piotr Flach (wicekomandor), Weronika Flach, Łukasz Glomb, Ewa i Irek Golus (II nawigator), Gienek Haiski, Jerzy Kalyta, Grzegorz Leś ( I nawigator), Bogdan Lipiński, Irek Musialik (komandor), Anna Mytyk, Damian Markusik, Stanisław Matonia, Józef Pluskota (foto), Grażyna Pyka, Andrzej Ramisz, Danuta Synoś, Wojciech Szastok, Eugeniusz Tomanek, Jakub Wosz (media), Maria i Marek Wrodarczyk .
Nad całością czuwa kierownik - Ewa Leś.
Wśród uczestników jest jeden, który w lipcu 1986 roku uczestniczył w pieszej "gnieźnieńskiej", wówczas 16 letni młody człowiek! Natomiast czworo z obecnej 23. osobowej ekipy - uczestniczyło we wszystkich poprzednich, rowerowych "gnieźnieńskich".
Rozpoczynamy 3.8.br. o godz. 7.00 - Mszą św. w Radzionkowie. Start 4.08.br. spod katedry św. Wita i Wojciecha w Pradze. Finał: 14.08.br. Msza św. przy grobie św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. Zakończenie 14.08.br. ok. 20.00 kościele św. Wojciecha w Radzionkowie.

 
INFORMACJA DLA NARZECZONYCH
22 lutego 2018 23:03   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Terminy nauk przedmałżeńskich w naszej Parafii:
1) 04.03. i 11.03.2018 r. – godz. 19.00 w Domu im. św. JP II;
2) 03.06. i 10.06.2018 r. – godz. 19.00 w Domu im. św. JP II;
3) 02.09. i 09.09.2018 r. – godz. 19.00 w Domu im. św. JP II;
4) 02.12. i 09.12.2018 r. – godz. 19.00 w Domu im. św. JP II.

Terminy Dni Skupienia dla narzeczonych w Parafii p.w. Św. Rodziny w Piekarach Śląskich:
1) 11.03.2018 r. – godz. 14.00;
2) 10.06.2018 r. – godz. 14.00;
3) 09.09.2018 r. – godz. 14.00;
4) 09.12.2018 r. – godz. 14.00.

Spotkania w Poradni Życia Rodzinnego:
- w każdy czwartek od 18.00 – 19.00 w Domu im. św. JP II.

 
Dziesiąta stacja - 11.05.2016r. rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Ludwika Wrodarczyka
15 maja 2016 21:47   | Aktualności   |

„Pan Bóg dobry doda jednak sił i łask, abym mógł wykonać wszystko tak, jak On tego pragnie.” (Z listu o. L. Wrodarczyka do swojej siostry Pryscylli, maj 1933)

Niebo, nad obficie zroszona krwią męczenników ukraińską ziemią, często słyszało modlitwy tych, którzy cierpieli prześladowania i byli więzieni za wierność Chrystusowi. Niewielu z tych męczenników znamy po imieniu, wielka ich część jest nadal nieznana.
Jednym z tych, którego imię znamy, był o. Ludwik Wrodarczyk OMI, który w pierwszej połowie XX wieku służył w małej parafii w Okopach na Wołyniu. Według opinii tych, którzy go znali osobiście i doświadczyli jego dobroci, o. Ludwik żył jak święty i zginął jak święty.

Więcej…
 
Zapraszamy na wirtualny spacer po budynku naszego kościoła
14 czerwca 2015 21:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator