Dzisiaj jest środa, 19 Wrz 2018
Słowo Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca - Metropolity Katowickiego na temat Gościa Niedzielnego
17 września 2018 23:52   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Abp Wiktor Skworc, Metropolita Górnośląski
Katowice, 2018.09.08, w święto Narodzenia NMP.

W służbie prawdzie i pokojowi.
„Gość Niedzielny…chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha (…). Jego zadaniem nie jest walka polityczna, nie sensacja, ale pogłębianie wiadomości wiary i zasad życia chrześcijańskiego. Pomijając zatem wszystko to, co denerwuje, omawiać będzie bieżące sprawy religijne i aktualne zagadnienia moralne”. Tak 95 lat temu pisał August Hlond, ówczesny rządca górnośląskiej administratury apostolskiej, szkicując w pierwszym numerze nowego katolickiego tygodnika jego linię i profil. Te słowa założyciela Gościa okazały się wręcz prorocze i dziś może nawet bardziej aktualne niż kiedyś.

Więcej…
 
Sprawy gospodarcze Parafii - remont 2006 - 2018+
16 września 2018 00:00   | Aktualności   | Napisał: ks. proboszcz Damian Wojtyczka

W 2006 roku Parafia rozpoczęła generalny remont najpierw wieży, a potem całej elewacji naszego kościoła. Kościół był w bardzo złym stanie technicznym. Z wieży spadały cegły, któregoś dnia cała ogromna połać jednego narożnika spadła na ziemię, co było z jednej strony potwierdzeniem katastrofalnego stanu elewacji kościoła, z drugiej - uświadomiło nam wszystkim konieczność podjęcia remontu na ogromną skalę.

Więcej…
 
Życzenia urodzinowe dla ks. Proboszcza
13 września 2018 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Czcigodny księże proboszczu!

W dniu Twoich urodzin życzymy Ci dużo zdrowia i sił potrzebnych do codziennej pracy dla naszej wspólnoty. Życzymy Ci ciągłej matczynej opieki MB Fatimskiej, by wypraszała Ci u swego Syna wszelkie potrzebne łaski.
W tym dniu pragniemy Ci podziękować za sterowanie naszą "Barką Parafialną", za to, że pilnujesz byśmy nie osiedli na mieliźnie marności i bylejakości chrześcijańskiej, byśmy nie rozbili się o skały obłudy i chamstwa, ale płynęli zawsze na głębokich wodach miłości, z dala od burz i zawieruch, aby dopłynąć do bezpiecznego portu niebieskiego.
Wszystkiego najlepszego Drogi Ojcze naszej parafii...

"Życie jest łatwiejsze niż się wydaje. Wystarczy godzić się z tym, co jest nie do przyjęcia, obywać się bez tego, co niezbędne i znosić rzeczy nie do zniesienia."  [ Kathleen Norris ]

"Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem."  [ William Shakespeare ]

"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."  [ Św. Jan Paweł II ]

 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień XI - 14.08.2018r.
17 sierpnia 2018 23:15   | Aktualności   | Napisał: Administrator

 

ETAP GNIEZNO - RADZIONKÓW (POWRÓT)

Dziś finalizacja VI Gnieźnieńskiej. W Gnieźnie, rankiem, ciepła, bezwietrzna pogoda. Rano w kaplicy Ośrodka Szkolno - Wychowawczego (gdzie nocowaliśmy), ostatni raz wspólnie - śpiewamy Godzinki. Potem śniadanie, spacer i zwiedzanie Gniezna - każdy wg własnych upodobań.
Czekamy na pielgrzymów zmotoryzowanych z Radzionkowa.
Kulminacja: Msza św. koncelebrowana w intencji pielgrzymów i całej naszej parafii z udziałem ks. Błażeja i o. Metodego. Potem wspólna fotka.
My, rowerowi, udajemy się na obiad, pakowanie bagaży i przygotowujemy się do ewakuacji z Gniezna. Wracamy.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień X - 13.08.2018r.
17 sierpnia 2018 23:07   | Aktualności   | Napisał: Administrator

 

ETAP KOŚCIELNA WIEŚ - GNIEZNO

Ranek wita nas w Kościelnej Wsi piękną słoneczną pogodą. Dziś ostatni z tzw. “jezdnych” dni naszej pielgrzymki. “W nogach mamy na razie ” 734 km - przekroczyliśmy zatem wynik z 2015r. (wtedy było 720km). Dziś zamierzamy pokonać etap całkowicie wielkopolski, w dodatku najdłuższy: Kościelna Wieś - Gniezno: 111,5km. Po śniadaniu u naszych zacnych gospodarzy, zbiórka pod bardzo zabytkowym kościołem w Kościelnej Wsi (900 letnia - najstarsza część, prezbiterium. Spotkanie z farorzem i wspólny śpiew Godzinek (to już nasza tradycja w Kościelnej Wsi. Potem ruszamy wzdłuż DK12 na płn.- wsch.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IX - 12.08.2018r.
17 sierpnia 2018 22:53   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP LUTUTÓW - KOŚCIELNA WIEŚ

Dziś etap 9: Lututów - Kościelna Wieś 71,5km. Pogoda sprzyjająca. Na razie 17 st. C. Rankiem bierzemy udział we Mszy św. - znowu Liturgia Słowa “jest nasza”. Potem miłe spotkania z mieszkańcami, śniadanie i punktualnie o 9.30 ruszamy w drogę.
Świątki: przy kapliczce ku czci św. Józefa, tradycyjnie już - najmłodszy uczestnik zapala znicz, a my odmawiamy specjalną modlitwę do św. Józefa. Ruszamy dalej. Mamy 57km do dzisiejszego celu i ... dwie gumy w odstępie kilkuset metrów!(wczoraj też była. Zaczyna się opóźnienie....

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VIII - 11.08.2018r.
17 sierpnia 2018 22:38   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP KUCOBY - LUTUTÓW

Wczoraj, na podsumowaniu dnia, Danka wręczyła ”prowadzącym i zamykającym” oraz szefowej wyprawy - nowe gwizdki. Te nowe są ”artystyczne” i wydają (ponoć) przyjemne dla ucha dźwięki. Ważne to jest dlatego, że gwizdki na wyprawie służą do upominania, poganiania uczestników oraz sygnalizowania negatywnych zdarzeń. Te nowe są w kształcie ptaszków.
Poranek w Kucobach przywitał nas umiarkowanymi opadami deszczu. Pełne zachmurzenie. Temperatura 17st. C. Dziś 8. etap: Kucoby - Lututów 71,5km. Śniadanie, przygotowanie do drogi - zmiana ubiorów rowerowych. Każdy ma swój sposób na ”kapiącą aurę”. Ruszamy o 8.45 - przestaje padać. Jest rześko.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VII - 10.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:38   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP RADZIONKÓW - KUCOBY

Rozpoczyna się “część polska” VI Gnieźnieńskiej. Rano - Msza św. w Radzionkowie. Potem o 11.50 zbiórka(komandor podpadł, bo się spóźnił), modlitwa Anioł Pański i .... w drogę. Cel: Kucoby 72,5km. Pogodnie, temperatura zelżała do ok. 25st.C. Ruszamy w 21. osobowym składzie.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VI - 09.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:35   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP KRZANOWICE - RADZIONKÓW

Dziś ostatni dzień ”czeskiej” części VI Gnieźnieńskiej: Krzanowice - Radzionków 84,5 km. Po wczorajszym, bardzo serdecznym przyjęciu nas przez mieszkańców Krzanowic, trochę trudno rano wstać, aby na 7.00 stawić się na Mszy św. w dużym, barokowym kościele pw. św. Wacława. Ale piejące tutaj o wschodzie koguty, robią swoje. Wczoraj odłączyła się z teamu Weronika - musiała wrócić do domu. Zaś po dzisiejszym etapie, z ekipą rozstaje się dwóch kolejnych: Stasiu i Wojtek. Cóż, obowiązki nie pozwalają na kontynuację pielgrzymowania. Dziękujemy Weronice za jej wkład w naszą wspólnotę. Była cennym trybem tego zespołu, zwłaszcza jako nasz tłumacz języka angielskiego w wielu sprawach na trasie.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień V - 08.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:32   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP STERNBERK - KRZANOWICE

"Ranek. Burza z piorunami. Spacer do sióstr kapucynek na Mszę św. Potem śniadanie i odjazd. To najtrudniejszy etap 91,5 km + plus góry. Musimy wdrapać się na nie, aby potem opuścić Moravy i wjechać na Śląsk. Szczyt Šternberski zdobyty. Masakryczny (4km) podjazd. Wreszcie wjechaliśmy na Śląsko-Moravski Kraj. Zjazd, podjazd, zjazd, podjazd... Zero wypłaszczeń. Kryzys psycho-teamowy… Typowy w 5-6 dniu wyprawy. Liczę na szybkie wyjście z pogorszonej atmosfery w drużynie - na odprawie przed wyprawą mówiłem o tym wszystkim uczestnikom. Kryzys fizyczny był wczoraj i dziś są jego resztki. Uczestnicy twierdzą, że po tym etapie, 10-krotny wjazd na naszą ul. Zejera - to sama rozkosz.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IV - 07.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:28   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP MORAVSKA TRZEBOVA - STERNBERK

Dzisiejszy etap, 72,5km prowadził ze Starego Mesta u Moravkiej Trzebovy do Sternberka, na granicy Moraw i Śląska. Po śniadaniu i ogarnięciu naszych rumaków - o godz. 8.30 start. Trasa umiarkowanie pagórkowata, dużo podjazdów i zjazdów. Rankiem pogoda słoneczna i prawie bezwietrzna.
Mestecko Trnavka: 258 km trasy. Postój na krótkie zakupy. Od Moravkiej Trzebowy kolumnę prowadzi grupa B (grupy jadą autonomicznie - spotykają się tylko na miejscach postoju).
Doly k. Bouzova: pierwsza poważna awaria roweru jednej z uczestniczek. Serwisanci dwoją się, aby w warunkach polowych naprawić ułożyskowanie korby. Trzeba wymienić suport. Nie mamy zapasowego roweru, więc stoimy. Dzięki naszemu mechanikowi – Irkowi, sytuacja zostaje opanowana. I wtedy Gienek zgłasza przebicie dętki. Znów rusza warsztat rowerowy. Opóźnienie wzrasta do 1 godziny. Okolica urokliwa - czekamy w dolinie pośród gór, gdzie na szczycie jednej z nich wznosi się przepiękny zamek. Atmosfera w zespole nadal dobra. Słonecznie i bezwietrznie, 27 st. C w cieniu. Po uporaniu się z awariami, przed wyruszeniem w dalszą podróż - Różaniec i Anioł Pański przy miejscowej kaplicy. Kolejna przełęcz, podjazdy i zjazdy zmieniający się krajobraz.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień III - 06.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:24   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP HOLICE – MORAVSKA TRZEBOVA

Nadal występują problemy z dostępem do internetu.

Poranek na Hlubokym pod Holicami. Dziś opuścimy Pardubicki Kraj i wjedziemy na Morawy. Przed nami 81km. Rozpoczyna się trudniejsza część wyprawy - wzniesienia. Nastroje dobre. Nauczyliśmy się rozpoznawać, bez czytania, monety czeskie. W Horni Jeleni czekamy na panią z Urzędu Miasta, która ma otworzyć kościół. Tu odmawiamy Różaniec.
Jednemu z uczestników w czasie jazdy osa wpadła pod kask, przeszła po głowie weszła za kołnierz koszulki i po plecach, spacerując, została uwolniona przez naszą “teamową” siostrę PCK (wszystko to działo się w czasie jazdy).
Chocen nad Cichą Orlicą: Piękne miasto, pełne zabytków, żyjące m.in. z turystyki. W zabytkowym barokowym kościele, polski proboszcz przyjmuje nas b. ciepło. Tu śpiewamy Godzinki. Potem proboszcz częstuje słodyczami i prosi, aby nazrywać sobie na drogę soczystych jabłek z farskiej jabłoni. Potem w cukierni pora na zasłużoną kawę.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień II - 05.08.2018r.
11 sierpnia 2018 02:21   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP NYMBURK – HOLICE

Podczas tego etapu wystąpiły problemy z łącznością internetową i przesyłem danych, dlatego prezentowane są tylko zdjęcia.

Więcej…
 
PODZIĘKOWANIA UCZESTNIKÓW VI PIELGRZYMKI ROWEROWEJ DO GNIEZNA
11 sierpnia 2018 02:18   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować tym, którzy w czasie przygotowań do tej wyprawy nas wspomogli: ks. Proboszczowi Damianowi Wojtyczka, Urzędowi Miasta Radzionków, firmie Rimsa Plus, firmie PEC Bytom, sklepowi rowerowemu “Gwarek” w Radzionkowie i sklepowi rowerowemu AXIS w Piekarach Śląskich.
Uczestnicy VI Gnieźnieńskiej

 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień I - 04.08.2018r. - PRAGA
11 sierpnia 2018 02:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

ETAP PRAGA – NYMBURK

Najpierw pobudka. Potem przemarsz różanymi ogrodami do Katedry św. Vita, na Mszę św., na której zakończenie śpiewaliśmy na cześć św. Wojciecha. Wykorzystując fakt, że byliśmy praktycznie sami w świątyni – zwiedzamy do woli. Kolejny etap to zwiedzanie Pragi. Wreszcie powrót do miejsca zakwaterowania i przygotowania do pierwszego etapu pielgrzymkowego, do Nymburka.

Więcej…
 
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - 03.08.2018r. - PROLOG
11 sierpnia 2018 01:42   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wyjeżdżamy spod Probostwa w kierunku Czech. Żegnamy na chwilę Radzionków. Po ok. 1,5 godzinie pierwsza przeszkoda. Tuż za granicą, po krótkim postoju na parkingu, auto techniczne odmawia posłuszeństwa. W nim mamy nasze bagaże. Auto z rowerzystami odjechało kilka minut wcześniej. Grzesiu z Ewą dwoją się i troją aby uruchomić zepsuty samochód - bezskutecznie. Wezwana zostaje laweta z Radzionkowa i inny pojazd na bagaże. Tu wielkie ukłony dla Andrzeja i Winicjusza, którzy przyjechali z Radzionkowa z pomocą. Po przepakowaniu, z opóźnieniem, docieramy do Pragi. Niestety musieliśmy się rozstać z rowerem zapasowym i większością zapasu wody do picia - nie weszły do auta zastępczego. Atmosfera w zespole, mimo kłopotów jest dobra. Nocleg w Akademiku nr 12 na Strahovie. Rano pobudkę zaplanowaliśmy wcześnie, bo chcemy zdążyć na 7.00 na Mszę św. do Katedry św. Vita i spotkać się ze św. Wojciechem.

 
VI Gnieźnieńska - czas zacząć!
03 sierpnia 2018 22:02   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Jest to pielgrzymka organizowana przez SRK po raz 6 jako dziękczynienie za dar Relikwii św. Wojciecha, przyniesionych w lipcu 1986 r. w historycznej, pieszej pielgrzymce z Gniezna do Radzionkowa. Trasa rowerowa VI Gnieźnieźnieńskiej wiedzie śladami św. Wojciecha: z czeskiej Pragi przez Libice (miejsce urodzenia i chrztu św. Wojciecha), przez Radzionków aż do Gniezna. Podzielona została na 10 odcinków (etapów) o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności: Praga - Nymburk - Holice - Moravska Trzebova - Sternberk - Krzanowice - Radzionków - Kucoby - Lututów - Kościelna Wieś - Gniezno. Jest najdłuższą z dotychczasowych pielgrzymek "gnieźnieńskich" - liczy ok. 820 km pedałowania. Rekordowa jest też ilość uczestników: Praga-Radzionków: 20 osób, Radzionków - Gniezno: 20 osób. W sumie 23 rowerzystów plus jedna osoba z zabezpieczenia technicznego. Najmłodsza uczestniczka ma 14 lat a najstarsi - 63 lata (dwie osoby). Średnia wieku to 46,7 lat.
Rowerzyści: Agata Dębska, Piotr Flach (wicekomandor), Weronika Flach, Łukasz Glomb, Ewa i Irek Golus (II nawigator), Gienek Haiski, Jerzy Kalyta, Grzegorz Leś ( I nawigator), Bogdan Lipiński, Irek Musialik (komandor), Anna Mytyk, Damian Markusik, Stanisław Matonia, Józef Pluskota (foto), Grażyna Pyka, Andrzej Ramisz, Danuta Synoś, Wojciech Szastok, Eugeniusz Tomanek, Jakub Wosz (media), Maria i Marek Wrodarczyk .
Nad całością czuwa kierownik - Ewa Leś.
Wśród uczestników jest jeden, który w lipcu 1986 roku uczestniczył w pieszej "gnieźnieńskiej", wówczas 16 letni młody człowiek! Natomiast czworo z obecnej 23. osobowej ekipy - uczestniczyło we wszystkich poprzednich, rowerowych "gnieźnieńskich".
Rozpoczynamy 3.8.br. o godz. 7.00 - Mszą św. w Radzionkowie. Start 4.08.br. spod katedry św. Wita i Wojciecha w Pradze. Finał: 14.08.br. Msza św. przy grobie św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. Zakończenie 14.08.br. ok. 20.00 kościele św. Wojciecha w Radzionkowie.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2