Dzisiaj jest poniedziałek, 30 Mar 2015
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający wielkanocne uroczystości paschalne. Dzisiaj  Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium - „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". Kościół wspomina ten wjazd we wszystkich Mszach świętych, a przed Mszą główną odbywa się procesja lub uroczyste wejście.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki Pańskiej według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane - w Egipcie na czele niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.
W XI w. pojawił się zwyczaj święcenia palm. Wierni przechowują je przez cały rok, aby w następnym roku mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane nasze głowy w Środę Popielcową.
Dziś obchodzimy również XXVII Światowy Dzień Młodzieży. Światowe Dni Młodzieży wprowadził papież Jan Paweł II w 1986r.

 
Podziękowania za organizację Drogi Krzyżowej Ulicami Naszego Miasta
29 marca 2015 15:52   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Drogi Krzyżowej Ulicami Miasta w dniu 27 marca br. W chłodne piątkowe popołudnie, na tej - ponad 3. kilometrowej Drodze Krzyżowej Ulicami Miasta, było nas 825 osób. Dziękujemy tym, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tego tradycyjnego już nabożeństwa (szliśmy 14. raz), a zwłaszcza:
- naszym duszpasterzom,
- ministrantom i młodzieży naszej parafii za odpowiedzialną i profesjonalnie wykonaną służbę porządkową i ochraniającą uczestników procesji na tej trudnej trasie,
- ministrantom niosącym sprzęt nagłaśniający i pochodnie,
- górnikom w mundurach galowych,
- p. Joachimowi Szatoń za przygotowanie i nadzorowanie nagłośnienia,
- p. Marianowi Ziętek za koordynację przygotowań nabożeństwa,
- p. Czesławowi Szmidt za przygotowanie tekstów rozważań,
- grupom niosącym krzyż i lektorom prowadzącym rozważania,
- naszemu niezawodnemu organiście - p. Romanowi Kierasowi,
- władzom samorządowym, policji i straży miejskiej,
- mieszkańcom, którzy przyozdobili i oświetlili trasę krzyżami, plakatami, zniczami, lampionami i świecami,
- wszystkim bezimiennym ludziom dobrej woli, którzy wsparli oragnizatorów w jakikolwiek sposób.
Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!
Do zobaczenia za rok.

 
Triduum Paschalne - Plan adoracji Najświętszego Sakramentu
29 marca 2015 15:56   | Aktualności   | Napisał: Administrator

JEZUS JEST TU i czeka na Ciebie!
PLAN ADORACJI NAJŚW. SAKRAMENTU W TRIDUUM PASCHALNE
7.00     Siostry Służebniczki NMP
8.00     Zespół Misyjny
9.00     III Zakon Św. Franciszka
10.00   Dzieci
10.30   Św. Wojciecha, Nakielska, Sobieskiego i przyległe
11.00   Cmentarna, Zejera, Gałczyńskiego i przyległe
11.30   M. Dąbrowskiej, Larysza, Adamieckiego i przyległe
12.00   Orzechowska i przyległe
12.30   Norwida, Słowackiego
13.00   Krzywa, Piastowska, Długa, Sienkiewicza
13.30   Staszica, Wapienna, Piaskowa
14.00   Męczenników Oświęcimia, Szymały
14.30   Gajdasa i przyległe
15.00   27-go Stycznia
15.30   Czwartaków, I Powstania i przyległe
16.00   Ks. Knosały, Sadowa
16.30   Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
17.00   Śródmiejska, Podchorążych
17.30   Róże Różańcowe, Apostolat Margaretka
18.00   Młodzież
18.30   Domowy Kościół
19.00   Apostolstwo Dobrej Śmierci

 
U ŹRÓDŁA PRAWDY - impresja filmowa
30 marca 2013 09:42   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Na dzisiejszy dzień zadumy i wyciszenia proponuję wam obejrzeć film, a w zasadzie 25 min. impresje filmową przedstawiającą Drogę Jezusa na śmierć przeplecioną refleksjami nad życiem codziennym. Film rozpoczyna się słowami "To On jeden jest winien, wszystko przez Niego" - tak właśnie zrzuciliśmy wszystko na barki Jezusa. Zdjęcia do Filmu prowadzone były na Kalwarii Piekarskiej, sam autor określa film jako modlitwę dziękczynną za to, że dzięki miłości Jezusa możemy żyć i mamy nadzieję.
Bardzo gorąco polecam! Film znajduje się na stronie Opoka tv.

ZOBACZ FILM

Tytuł: U ŹRÓDŁA PRAWDY 
Gatunek: Impresja filmowa
Scenariusz: Adam Grabolus 
Reżyseria: Adam Grabolus
Zdjęcia: A. Grabolus, W. Jama 
Muzyka: Adam Grabolus
Produkcja/Kraj/Rok: MEDIA-NET AG/Polska/1998

 
Wielki Poniedziałek
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W Wielki Poniedziałek w drodze do Jerozolimy Chrystus uczynił uschłym figowe drzewo za to, że nie znalazł na nim owocu, a tylko same liście (Mt 21, 18-19; Mk 11, 12-14). Kiedy wszedł na plac świątyni i zobaczył tam kupców z towarami i bydłem, wypędził ich stamtąd (Mt 21, 12-13; Mk 11, 15-19; Łk 19, 45-48). Chrystus wypędzając handlarzy ze świątyni krzyczał „nie róbcie targowiska z Domu mojego Ojca”.  Przypominają się nam tutaj słowa psalmu „gorliwość o Dom Twój pożera mnie”. Jako chrześcijanie mamy obowiązek dbać o kościół jako budowlę ale też o Kościół jako wspólnotę. Dbać o Dom Boży znaczy zrozumieć wielkość majestatu obecności Boga w świątyni i w drugiej osobie. Odpowiedni ubiór i zachowanie jest należną czcią oddawaną Bogu w budynku kościoła, poszanowanie ciała swojego i drugiej osoby, jak również poszanowanie wolności wyrażania myśli jest należytym oddaniem czci Bogu obecnemu we mnie jak i w moim bliźnim.

 
Wielki Wtorek
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W Wielki Wtorek Pan Jezus prowadził najgwałtowniejsze polemiki ze starszyzną żydowską, które zakończył wielokrotnym "biada", rzuconym na swoich zatwardziałych wrogów (Mt 21, 20 - 23, 39; Mk 11, 27-32. 41; Łk 20, 9 - 21, 1). W wielkiej też mowie eschatologicznej zapowiada całkowite zniszczenie Jerozolimy oraz koniec świata, jaki zamknie dzieje ludzkości (Mt 24, 1-41; Mk 13, 1-33; Łk 21, 5-34). Zapowie także powtórne swoje przyjście na ziemię w chwale (Mt 25, 31-46). W przypowieści o roztropnym słudze, o mądrych i głupich pannach i o talentach będzie nawoływał do czujności (Mt 24, 42-55. 30; Mk 13, 33-37; Łk 21, 34-36). Jezus napomina nas byśmy byli przygotowani na powtórne Jego przyjście.

 
Wielka Środa
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielka Środa ma bezpośredni już kontakt z wydarzeniami Wielkiego Czwartku i Piątku. Sanhedryn na tajnej naradzie postanawia za wszelką cenę zgładzić Jezusa. Judasz ofiaruje Wielkiej Radzie Żydowskiej swoją pomoc za srebrniki, przyrzekając śledzić Chrystusa, a gdy będzie sam - zawiadomi o tym Sanhedryn (Mt 26, 1-16; Mk 14, 1-11; Łk 22, 1-6), aby Go można było pojmać. Za jakie pieniądze ja zdradzam na codzień Jezusa i Jego naukę, albo bliskie mi osoby?

 
Wielki Czwartek
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Dzisiejszego dnia rozpoczynają się najważniejsze wydarzenia w dziejach Zbawienia ludzkości. Podczas ostatniej wieczerzy Chrystus ustanawia eucharystię i kapłaństwo. Ukazuje wartość służby innym ludziom. Ustanawiając Eucharystię mówi „To czyńcie na moją pamiątkę” wyznaczając jednocześnie zadania dla kapłanów. Umywając nogi uczniom ukazuje znaczenie kapłaństwa służebnego, ale też daje nam sygnał, że największy jest ten, który potrafi się uniżyć przed swoim bliźnim. Kolejnymi wydarzeniami dzisiejszego dnia jest zdrada Judasza, który pocałunkiem wydaje swojego Mistrza na śmierć. Podczas modlitwy w Ogrójca Chrystus przyjmuje od Ojca kielich cierpienia i oddaje się Jego woli. To Krew Jezusa, jak Starotestamentalna krew baranka, ocali nasze dusze przed zatraceniem. Wymownym jest tutaj też fakt, że Jego najbliżsi uczniowie nie potrafili czuwać na modlitwie wraz z nim, a jeden później nawet  wyprze się Go. Ciekawe czy ty drogi czytelniku odwiedzisz Chrystusa w Ciemnicy, i czy kiedykolwiek się Go wyparłeś?

Więcej…
 
Miejsce ostatniej wieczerzy - Wieczernik - Ziemia Święta
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: ziemiaswietaprzewodnik.pl

Wieczernik to miejsce, w którym miała miejsce Ostatnia Wieczerza. Tam również schronili się apostołowie podczas męki. Tutaj Zmartwychwstały spotykał się z uczniami. Sala na Górze stała się świadkiem narodzin Kościoła podczas wylania Ducha Świętego. Również po wniebowstąpieniu kamienna średniowieczna posadzka gościła członków pierwszych wspólnot chrześcijańskich po wniebowstąpieniu.

"A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy, (28) bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26, 26-27).

Więcej…
 
Wielki Piątek
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielki Piątek – jeden z dwóch dni w roku w którym nie odprawia się mszy świętej (Wielki Piątek i Wielka Sobota). Dzień najsmutniejszy, a zarazem szczęśliwy, Chrystus umarł, ale przezwyciężył śmierć. Jutro udowodni, że jest Zmartwychwstaniem i Życiem. Dzisiaj obowiązuje post ścisły. W kościołach odprawia się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej, którą odprawia się po południu.

Więcej…
 
Wielka Sobota
29 marca 2015 00:00   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Wielka Sobota – to drugi dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Liturgia Wielkiej Soboty jest przepełniona symbolami naszej wiary. Rozpoczyna się ona późnym wieczorem. Kapłani wraz ze służbą liturgiczną gromadzą się najpierw przed ogniskiem, które zapalone jest gdzieś blisko kościoła. Najpierw następuje poświęcenie ognia. Potem prowadzący kreśli na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieszcza też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Podczas tych czynności mówi „Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”. Następnie zapala od ogniska paschał jak również kadzidło.

Więcej…
 
Wielki Post 2015 z franciszkanie.tv
08 marca 2015 20:11   | Aktualności   | Napisał: Administrator

W Środę Popielcową ruszają nasze kolejne rekolekcje internetowe: „NAMRQCENIE: Wielki Post 2015″.

Zobacz rozważania.

Od kilku lat proponujemy Widzom codzienne rozważania w Adwencie i Wielkim Poście. Tegoroczny cykl prowadzi o. Leszek Łuczkanin OFMConv, Wikariusz Prowincji św. Maksymiliana. Dziwna nazwa rekolekcji (namrqcenie) wyjaśni się już w drugim odcinku…

Tym razem cykl został przygotowany inaczej, niż w poprzednich latach, kiedy to rozważania opierały się na Liturgii Słowa z danego dnia. Tegoroczne spotkania stanowić będą solidną pomoc do nawrócenia w jego podstawowych aspektach. Jak mówi o. Leszek, nie chodzi o to, by przekazać niezmierne ilości nowej wiedzy, ale raczej wykorzystać to, co słuchacz/widz słyszał przez lata, pomóc mu to uporządkować i – przede wszystkim – należycie wykorzystać. Taki jest cel tych rekolekcji.

Więcej…
 
Pielgrzymka do Chorwacji, BiH i Austrii
07 grudnia 2014 20:05   | Aktualności   | Napisał: Administrator

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Archidiecezji Katowickiej organizuje pielgrzymkę do Chorwacji, Bośni-Hercegowiny i Austrii w dniach od 27.06 do 04.07.2015r.
W programie zwiedzanie m.in. :
- Zagrzeb
- Medjugorie
- Sibenik
- Split
- Trogir
- Plitvicka Jezera
- Wiedeń
- Mariazell
Koszt pielgrzymki : 1080zł + 245 euro.
Zapisy w Kancelarii parafialnej do 31.03.2015r.
Przy zapisie prosi się o podanie nr PESEL, adresu i telefonu do kontaktu oraz wpłacenie zaliczki w wys. 400 zł.
Szczegóły w gablotce i na stronie parafialnej. Informacji telefonicznej udziela Pan Jan Moj pod nr telefonu: 604934063.

Więcej…