Dzisiaj jest czwartek, 28 Sty 2021
Wnętrze kościoła

W naszym kościele znajdują się cztery ołtarze boczne. W nawie lewej ustawione są ołtarze Świętego Krzyża oraz Świętego Józefa, natomiast w nawie prawej – Królowej Różańca Świętego oraz Serca Pana Jezusa. Ołtarze św. Józefa oraz Serca Pana Jezusa zostały ufundowane przez ks. Piotra Flaka (Flaczyńskiego) pracującego w Radzionkowie w latach 1849-1882. W testamencie swoim ofiarował parafii pieniądze na zakup dwóch ołtarzy bocznych.

 
Ołtarz Świętego Krzyża
Umieszczony w lewej bocznej nawie, wykonany z drewna, rzeźbiony w stylu neogotyckim. Centralnie umieszczono w nim krzyż z zawieszoną figurą Chrystusa. Pod krzyżem widoczne są postacie Maryi i św. Jana. Wysokość ołtarza wynosi jedenaście metrów. 

 

 

 

Ołtarz Świętego Józefa
W części środkowej znajduje się figura św. Józefa z Dzieciątkiem, w lewej zaś figura św. Piusa X, a w prawej figura św. Elżbiety. Na podstawkach umieszczone zostały dwie figury aniołów. Nad mensą ołtarza znajduje się tryptyk, w którym w części centralnej zawieszony jest obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po bokach pozostawiono miejsca na wota wdzięczności. 

 

 

 

Ołtarz Królowej Różańca Świętego
Umieszczony w nawie bocznej prawej, wykonany z drewna, rzeźbiony w stylu neogotyckim. We wnęce na podwyższeniu centralnie umieszczona jest figura Matki Bożej Różańcowej, z lewej strony figura św. Dominika, a z prawej zaś figura św. Katarzyny ze Sieny.

 

 

 

 

 

 

Ołtarz Serca Pana Jezusa
Umieszczony w nawie bocznej prawej, ołtarz wykonany z drewna, rzeźbiony w stylu neogotyckim. Figura Serca Pana Jezusa ustawiona została w części centralnej. We wnęce z lewej strony znajduje się figura św. Jana Nepomucena, a z prawej: św. Anny z Najświętszą Maryją. Na podstawkach umieszczono dwie figury aniołów. Nad mensą ołtarza znajduje się tryptyk z trzema obrazami: w części środkowej przedstawiający Jezusa Miłosiernego, z prawej Ojca Świętego Jana Pawła II, a z lewej św. Siostry Faustyny (wraz z relikwiami).

 

 

 

 

 

Ambona

Ambona Ambona Wykonana w drewnie, rzeźbiona w stylu neogotyckim - dwuczęściowa. Część dolna wsparta została na jednej podporze. Ma kształt sześciokątny, a na obwodzie we wnękach zamieszczono płaskorzeźby przedstawiające czterech ewangelistów. Na hełmie ambony znajduje się rzeźba gołębicy. Wysokość ambony wynosi dziesięć metrów.
 
Chrzcielnica
Chrzcielnica Chrzcielnica
Kompozycja marmurowo - odrewniana. Część dolna wykonana z białego marmuru, rzeźbiona w stylu neogotyckim. Nadstawa wykonana w drewnie w stylu neogotyckim,w kolorze ołtarzy.
 

Stacje drogi krzyżowej
Wykonane w drewnie z elementami stylu neogotyckiego. Część figuralna to drewniane płaskorzeźby. Krzyże wieńczące stacje, wykonano w Jerozolimie z drewna oliwnego i w każdym z nich, w kapsułce umieszczono kamyczek z odpowiedniej stacji z prawdziwej drogi krzyżowej. Oprowadził je O. Władysław Szneider, franciszkanin.

 

 

Witraże
Witraż Witraz
W prezbiterium w oknach zamieszczono pięć witraży projektu Wiktora Ostrzołka z roku 1958. Sceny w witrażach ukazują życiorys św. Wojciecha i początki chrześcijaństwa w Polsce. W lewej nawie kościoła znajduje się witraż przedstawiający postacie Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Bolesnej. Wykonany techniką szkła malowanego. Podchodzi z czasów budowy kościoła. W prawej zaś nawie zobaczyć można witraż z postaciami św. Barbary i św. Krzysztofa. Ufundowany został przez parafian oraz ks. proboszcza Jana Grzesicę.
 
Organy
Organy Organy

Organy zostały wybudowane około roku 1875 przez p. Volkmanna z Gliwic. Miały one 37 głosów i mechaniczną trakturę (połączenie klawiszy z zaworami wpuszczającymi powietrze do piszczałek). Organista siedział tyłem do ołtarza na środku chóru, a jego kontakt wizualny z prezbiterium był możliwy za pomocą lustra. Około roku 1962 radzionkowskie organy przeszły renowacje, która wykonała firma Wacława Biernackiego. Całe wnętrze zostało wymienione na nowe, stare pozostały jedynie trzy głosy oraz prospekt (zewnętrzna obudowa organów doskonale widoczna z nawy głównej kościoła, zawierająca duże piszczałki). Organy zostały powiększone do 60 głosów, z czego 10 znajduje się w bocznych organach w prezbiterium. Daje to w sumie około 4000 piszczałek. Zmieniono trakturę gry z mechanicznej na elektropneumatyczną oraz postawiono kontuar – obecnie organista siedzi bokiem do ołtarza.
W roku 1998 p. Olgierd Nowakowski przeprowadził remont kapitalny organów, dzięki czemu są one w pełni sprawne. Wspaniałe możliwości brzmieniowe instrumentu zostały wykorzystane w czasie zorganizowanych w naszym kościele koncertów organowych. Na organach naszych zagrał prof. Julian Gembalski oraz trzykrotnie mgr Henryk Jan Botor.
Organy są z pewnością najbardziej skomplikowanym instrumentem muzycznym, zawierającym wiele skomplikowanych i precyzyjnych elementów wykonanych z drewna, skóry i metalu. Wielkość piszczałek – drewnianych i metalowych – wynosi od 9 milimetrów do ponad 5 metrów. W czasie sprawowania Liturgii spełniają bardzo wzniosłe zadanie pomagając wiernym w jej właściwym przeżywaniu i towarzysząc podczas śpiewu.

Dmuchawa Dzwony rurowe

Piszczałki Piszczałki