Dzisiaj jest czwartek, 28 Sty 2021
Cmentarz parafialny

CmentarzCmentarz Rzymsko-katolickiej parafii św. Wojciecha w Radzionkowie położony jest przy ulicy Cmentarnej. Poświęcony został 22 IV 1888r. Powierzchnia jego wynosi 21000m2, a otacza go wykonany z wapiennego kamienia parkan z czterema bramami.

Na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica zbudowane w 1920 roku. Nad wejściem umieszczona jest mozaika przedstawiająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dwa witraże natomiast obrazują Niebo i Czyściec. W kaplicy znajduje się również płaskorzeźba ukazująca Chrystusa w Ogrojcu.

Kaplica jest miejscem wiecznego spoczynku ks. prob. Józefa Konieczki (zmarł w 1922r.). Natomiast w pobliżu kaplicy znajdują się groby ofiarodawców gruntów pod cmentarz. Msze święta odprawiane są w kaplicy cmentarnej w czasie obchodów uroczystości Wszystkich Świętych oraz w dniu po uroczystościach odpustowych ku czci św. Wojciecha. W górnej części cmentarza ustawiony został kamienny krzyż.

W 1930 roku z kamienia i cegły zostało wybudowane zaplecze gospodarcze, w którym znajdowały się dwa pomieszczenia użytkowane przez grabarza. Przez lata budynek uległ zniszczeniu. Nie nadawał się już do remontu i w 2001 roku został zburzony. Na jego miejscu postawiono nowy budynek gospodarczy, w którym znajduje się biura grabarza, pomieszczenia socjalne, kwiaciarnia, magazyn oraz toalety.

Cmentarz parafialny Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny Cmentarz parafialny