Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
VI Gnieźnieńska - czas zacząć!
piątek, 03 sierpnia 2018 22:02
Napisał: Administrator

Jest to pielgrzymka organizowana przez SRK po raz 6 jako dziękczynienie za dar Relikwii św. Wojciecha, przyniesionych w lipcu 1986 r. w historycznej, pieszej pielgrzymce z Gniezna do Radzionkowa. Trasa rowerowa VI Gnieźnieźnieńskiej wiedzie śladami św. Wojciecha: z czeskiej Pragi przez Libice (miejsce urodzenia i chrztu św. Wojciecha), przez Radzionków aż do Gniezna. Podzielona została na 10 odcinków (etapów) o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności: Praga - Nymburk - Holice - Moravska Trzebova - Sternberk - Krzanowice - Radzionków - Kucoby - Lututów - Kościelna Wieś - Gniezno. Jest najdłuższą z dotychczasowych pielgrzymek "gnieźnieńskich" - liczy ok. 820 km pedałowania. Rekordowa jest też ilość uczestników: Praga-Radzionków: 20 osób, Radzionków - Gniezno: 20 osób. W sumie 23 rowerzystów plus jedna osoba z zabezpieczenia technicznego. Najmłodsza uczestniczka ma 14 lat a najstarsi - 63 lata (dwie osoby). Średnia wieku to 46,7 lat.
Rowerzyści: Agata Dębska, Piotr Flach (wicekomandor), Weronika Flach, Łukasz Glomb, Ewa i Irek Golus (II nawigator), Gienek Haiski, Jerzy Kalyta, Grzegorz Leś ( I nawigator), Bogdan Lipiński, Irek Musialik (komandor), Anna Mytyk, Damian Markusik, Stanisław Matonia, Józef Pluskota (foto), Grażyna Pyka, Andrzej Ramisz, Danuta Synoś, Wojciech Szastok, Eugeniusz Tomanek, Jakub Wosz (media), Maria i Marek Wrodarczyk .
Nad całością czuwa kierownik - Ewa Leś.
Wśród uczestników jest jeden, który w lipcu 1986 roku uczestniczył w pieszej "gnieźnieńskiej", wówczas 16 letni młody człowiek! Natomiast czworo z obecnej 23. osobowej ekipy - uczestniczyło we wszystkich poprzednich, rowerowych "gnieźnieńskich".
Rozpoczynamy 3.8.br. o godz. 7.00 - Mszą św. w Radzionkowie. Start 4.08.br. spod katedry św. Wita i Wojciecha w Pradze. Finał: 14.08.br. Msza św. przy grobie św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. Zakończenie 14.08.br. ok. 20.00 kościele św. Wojciecha w Radzionkowie.