Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
VI Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień X - 13.08.2018r.
piątek, 17 sierpnia 2018 23:07
Napisał: Administrator

 

ETAP KOŚCIELNA WIEŚ - GNIEZNO

Ranek wita nas w Kościelnej Wsi piękną słoneczną pogodą. Dziś ostatni z tzw. “jezdnych” dni naszej pielgrzymki. “W nogach mamy na razie ” 734 km - przekroczyliśmy zatem wynik z 2015r. (wtedy było 720km). Dziś zamierzamy pokonać etap całkowicie wielkopolski, w dodatku najdłuższy: Kościelna Wieś - Gniezno: 111,5km. Po śniadaniu u naszych zacnych gospodarzy, zbiórka pod bardzo zabytkowym kościołem w Kościelnej Wsi (900 letnia - najstarsza część, prezbiterium. Spotkanie z farorzem i wspólny śpiew Godzinek (to już nasza tradycja w Kościelnej Wsi. Potem ruszamy wzdłuż DK12 na płn.- wsch.

Gołuchów: zjeżdżamy z trasy, aby rzucić okiem na zamek Czartoryskich. Nawiedzamy na 10 minut Tursko - sanktuarium. Wracamy na trasę i mimo 20 minutowego opóźnienia w Tursku - w kolejnym sanktuarium meldujemy sie 20 min. przed czasem. Po drodze 55m odcinek piaszczystej drogi. Odzwyczailiśmy się od takiej nawierzchni - słychać lekkie pomrukiwania.
Kretków - mimo wcześniejszego zgłoszenia naszego przybycia - sankturaium zamknięte na cztery spusty (dosłownie). Zapada decyzja - jedziemy na Różaniec do Kołaczkowa.
Kołaczkowo: odmawiamy Różaniec, ks. Proboszcz, na zakończenie, życzy nam szerokości i przy wzmagającym się upale (29st. C w cieniu) podążamy dalej. Krajobraz typowo wielkopolski: pola uprawne, płasko, czasem mały podjazd ...
Gozdowo. Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba. Ks. Proboszcz nas wyczekuje. Odmawiamy Koronkę, a potem nieśmiało prosimy o odprawienie Mszy św. w naszej intencji. Zaskoczenie, ale po chwili cała liturgia jest przygotowana. Dziękujemy gospodarzowi, który traktuje nas co roku - za każdym naszym przyjazdem tutaj - z ogromną serdecznością.
Mkniemy dalej. W Jarząbkowie - tradycyjnie postój na posiłek. Do Gniezna zostało już tylko 18,5km ...
...i jest Gniezno! Pomnik wojów Mieszka I.
Potem wjazd do centrum Gniezna i punktualnie o 18.55 - zgodnie z chronometrażem, zatrzymano liczniki rowerowe: 848 km. Zakwaterowanie i kolacja w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym, tuż obok Katedry. Potem, tradycyjnie, podsumowanie dnia.