Dzisiaj jest niedziela, 19 Lis 2017
Środa Popielcowa
środa, 01 marca 2017 00:00
Środa Popielcowa rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni (nie licząc niedziel). Przygotowuje nas on do dobrego przeżycia uroczystości Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Popielec kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając jednocześnie: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Każdy z nas w tym geście uznaje swoją zależność od Stwórcy i swoją niewystarczalność. Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII stulecia. Od XI zaś wieku zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Wtedy też zdecydowano, że popiół będzie pochodził ze spalonych palm poświęconych w Niedzielę Palmową roku poprzedniego. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (od 18 do 60 roku życia). Tego dnia spożywamy trzy bezmięsne posiłki (jeden do syta i dwa skromniejsze). Owa praktyka pokutna od niepamiętnych czasów obecna jest w Kościele.