Dzisiaj jest piątek, 03 Lip 2020
Jan Paweł II Wielki - Pamiętam Go jeszcze?
sobota, 02 kwietnia 2011 18:41
Napisał: Administrator

Jan Paweł II Wielki – kim był?  Nie wielu już pamięta dokładną datę 16 października 1978r. Karol Wojtyła mało znany we Włoszech kardynał z dalekiej zapomnianej Polski zostaje wybrany na papieża. W pierwszych swoich kilku słowach porusza serca narodu włoskiego i całego świata. Kim jest ten człowiek, który już stał się bratem i Ojcem dla wszystkich chrześcijan? Właśnie teraz możemy przypomnieć sobie słowa z dzienniczka św. s. Faustyny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.” Czyż słuchając słów Jana Pawła II nie odczuwaliśmy wielkiej siły Jezusa. Nazwany papieżem Tysiąclecia, drugim św. Piotrem. To on wprowadził nas w trzecie tysiąclecie. Im był bardziej starszy i im bardziej słaby tym większą siłę się od niego czuło. Tysiące ludzi wokół ołtarzy było zgromadzonych, a On taki malutki przy tym ołtarzu, ledwie widoczny z ostatnich rzędów, a tak bliski. Każde Jego słowo było oklaskiwane. Kim On tak naprawdę był?

2 czerwca 1979r. Plac Zwycięstwa w Warszawie z ust Jana Pawła II brzmią słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”. Po jakimś czasie upada komunizm w Jego ukochanym kraju, a potem w Europie. Kim On był, że Jego słowa miały taką moc?

13 maja 1981r. na placu św. Piotra cały świat wstrzymuje oddech oto ktoś postanawia podnieść rękę na Jana Pawła II. Postrzelony papież jednak przeżywa i dalej głosi prawdę o Bogu. O zamachu przepowiedziała jedna z Tajemnic Fatimskich. Kim jest ten człowiek, o którym mówi Maryja w swych przepowiedniach, i którego tak wiernie chroni przed kulami napastników?

2 kwietnia 2005r. na Placu św. Piotra znowu zbiera się cały świat, tym razem w bólu na Wielkich Rekolekcjach. Jan Paweł II uczy jak umierać. W świecie, gdzie brutalnie wpycha się i naturalizuje aborcję i eutanazję pewien człowiek na oczach wszystkich pokazuje jak odchodzić do Domu Ojca. Umiera o godz. 21.37 - godzinie maryjnego apelu - w wigilię święta Miłosierdzia Bożego, którego był wiernym głosicielem. Cały świat oglądał te wydarzenia, które trwały od ostatniej Drogi Krzyżowej w Koloseum, gdzie tulił krzyż Chrystusa. Każdego dnia przed telewizorami i na Placu św. Piotra miliony ludzi łączyło się w Duchu z ukochanym „Tatusiem”. Kim był ten człowiek, który zjednoczył wokół siebie, może bardziej  przez siebie wokół Chrystusa tylu ludzi?

Pierwszy papież w synagodze, papież, który przemierzył cały świat jako najgorliwszy apostoł-pielgrzym. Przyjmował delegacje  władz, muzyków, aktorów, wiernych różnych Kościołów. Spotkanie z papieżem było najważniejszym spotkaniem dla każdej głowy państwa. Nie bał  się otwarcie krytykować złego postępowania władz państwowych, był apolityczny. Na jego pielgrzymkach i mszach zbierały się wielkie tłumy. Światowe Dni Młodzieży, które stworzył pobudziły rozwój Kościoła. Rozpoczął Wielki Dialog między religiami. Kim był ten człowiek?

Kim był ten człowiek na którego pogrzebie Duch Święty dał znak swojej obecności powiewami wiatru? Znak zamykającej się księgi na trumnie papieża. Gołębie, które wracały do niego jak wypuszczał je z okna. No właśnie i to OKNO. Jan Paweł II zawsze jest kojarzony z oknem. Tyle znaków i symboli w Jego – Naszym wspólnym życiu.
Kim był Jan Paweł II? Dlaczego, aż tylu ludzi tak spontanicznie wołało „Natychmiast Święty” ? Dlaczego Jego śmierć spowodowała pojednanie zwaśnionych kibiców, dlaczego cały świat mógł się nagle zjednoczyć i niebyło podziałów na religie i systemy polityczne?

„Nasz umiłowany Papież stoi obecnie w oknie domu Ojca, spogląda na nas i nam błogosławi. Tak, błogosław nam, Ojcze Święty” – kard. Ratzinger w homilii podczas pogrzebu Jana Pawła II Wielkiego.

Papież Miłości, Papież Pokoju, Papież Pojednania…

Jan Paweł II zmierza do okna
Jan Paweł II - Papież - Dobranoc
Ogłoszenie śmierci Jana Pawła II
Dzwony po śmierci papieża w Notre-Dame
Litanie do Wszystkich Świętych podczas pogrzebu 
Pożegnanie Jana Pawła II
Różne momenty z życia Jana Pawła II w jednej z zagranicznych telewicji
Ostanie chwile z życia Jana Pawła II według filmu "Karol - Papież , który pozostał człowiekiem"