Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
niedziela, 09 kwietnia 2017 00:00
Napisał: Administrator

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający wielkanocne uroczystości paschalne. Dzisiaj  Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium - „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". Kościół wspomina ten wjazd we wszystkich Mszach świętych, a przed Mszą główną odbywa się procesja lub uroczyste wejście.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki Pańskiej według jednego z 3 Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane - w Egipcie na czele niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.
W XI w. pojawił się zwyczaj święcenia palm. Wierni przechowują je przez cały rok, aby w następnym roku mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane nasze głowy w Środę Popielcową.
Dziś obchodzimy również XXVII Światowy Dzień Młodzieży. Światowe Dni Młodzieży wprowadził papież Jan Paweł II w 1986r.