Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
Wielki Poniedziałek
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 00:00
Napisał: Administrator

W Wielki Poniedziałek w drodze do Jerozolimy Chrystus uczynił uschłym figowe drzewo za to, że nie znalazł na nim owocu, a tylko same liście (Mt 21, 18-19; Mk 11, 12-14). Kiedy wszedł na plac świątyni i zobaczył tam kupców z towarami i bydłem, wypędził ich stamtąd (Mt 21, 12-13; Mk 11, 15-19; Łk 19, 45-48). Chrystus wypędzając handlarzy ze świątyni krzyczał „nie róbcie targowiska z Domu mojego Ojca”.  Przypominają się nam tutaj słowa psalmu „gorliwość o Dom Twój pożera mnie”. Jako chrześcijanie mamy obowiązek dbać o kościół jako budowlę ale też o Kościół jako wspólnotę. Dbać o Dom Boży znaczy zrozumieć wielkość majestatu obecności Boga w świątyni i w drugiej osobie. Odpowiedni ubiór i zachowanie jest należną czcią oddawaną Bogu w budynku kościoła, poszanowanie ciała swojego i drugiej osoby, jak również poszanowanie wolności wyrażania myśli jest należytym oddaniem czci Bogu obecnemu we mnie jak i w moim bliźnim.