Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
Wielki Piątek
piątek, 14 kwietnia 2017 00:00
Napisał: Administrator

Wielki Piątek – jeden z dwóch dni w roku w którym nie odprawia się mszy świętej (Wielki Piątek i Wielka Sobota). Dzień najsmutniejszy, a zarazem szczęśliwy, Chrystus umarł, ale przezwyciężył śmierć. Jutro udowodni, że jest Zmartwychwstaniem i Życiem. Dzisiaj obowiązuje post ścisły. W kościołach odprawia się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a centralnym punktem jest Liturgia Męki Pańskiej, którą odprawia się po południu.

Kapłani wchodzą w ciszy przed nagi ołtarz (bez krzyża, świeczników i obrusu) i padają na twarz, leżąc krzyżem. Postawa leżenia krzyżem jest znakiem największej adoracji oraz pokuty, jest całkowitym uniżeniem się przed Bogiem. Następnie rozpoczyna się liturgia słowa, której głównym punktem jest odczytanie Męki Pańskiej z podziałem na role. Po homilii odbywa się modlitwa powszechna która ma następujący przebieg: diakon lub kapłan, stojąc na ambonie, wypowiada wezwanie, w którym podaje intencję modlitwy. Wszyscy przez pewien czas modlą się w ciszy, po czym kapłan, z miejsca przewodniczenia lub stojąc przy ołtarzu, odmawia modlitwę z rękami rozłożonymi. W modlitwie powszechnej modlimy się: za Kościół Święty, za papieża, za wszystkie stany Kościoła, za katechumenów, o jedność chrześcijan, za Żydów, za niewierzących w Chrystusa, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i cierpiących.
Po modlitwie powszechnej następuje adoracja krzyża – wywyższenie drzewa krzyżowego. Do tej pory zasłonięty krzyż zostanie odsłonięty uroczyście. Kapłan odsłania najpierw górę krzyża, potem prawe ramię, a potem całkowicie. Za każdym razem śpiewa wezwanie: „Oto drzewo krzyża na którym zawisło Zbawienie świata”, a lud odpowiada: „pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu krzyża duchowieństwo i cały lud Boży oddaje cześć krzyżowi poprzez uklęknięcie i ucałowanie. Ze względu na dużą ilość wiernych podczas Liturgii krzyż ucałowują przedstawiciele grup parafialnych i duchowieństwo, a reszta wiernych dokona tego podczas późniejszej adoracji.
Po adoracji krzyża następuje obrzęd Komunii Świętej. Ołtarz nakrywa się obrusem i umieszcza się na nim korporał i mszał. Kapłan przynosi Najświętszy Sakrament w milczeniu z miejsca przechowywania, czyli z Ciemnicy, gdzie był przeniesiony dzień wcześniej po liturgii Wielkiego Czwartku. Dalej liturgia od Ojcze Nasz toczy się jak podczas każdej mszy świętej.
Po zakończonej liturgii Najświętszy Sakrament i Monstrancję okrytą welonem (na znak całunu, który okrywał ciało Chrystusa w grobie) przenosi się do Bożego Grobu, gdzie wszyscy będą Go adorować.