Dzisiaj jest środa, 20 Wrz 2017
Modlitwa do św. Michała Archanioła
niedziela, 23 września 2012 16:21

W sobotę 29.09 - obchodzić będziemy święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Od tego dnia chcemy rozpocząć w naszej parafii odmawianie po każdej Mszy św. modlitwy do św. Michała Archanioła. Chcemy, by wziął On nas wszystkich i cały świat w opiekę i czuwał nad naszymi duszami.

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Niech go Bóg pogromnić raczy, pokornie o to prosimy. A Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła.  Amen.

Mi-cha-el - KTÓŻ JAK BÓG - tymi słowami Archanioł Michał, rozpalony miłością Boga, rzucił się do walki z Lucyferem i zbuntowanymi aniołami.
Wedle świadectwa proroka Daniela, świętego Jana Ewangelisty i innych, święty Michał Archanioł jest w niebie księciem i wodzem wszystkich zastępów anielskich, a na ziemi jest wielkim księciem ludu Bożego i opiekunem Kościoła świętego. Archaniołem nazwany jest nie dlatego, że należy do rzędu archaniołów, ale dlatego, że jako Książe wszystkich aniołów posiada zalety przewyższające chóry anielskie wszystkie razem wzięte, a wypływa to z wysokiego posłannictwa, jakim obdarzył go Bóg.

Przed przyjściem Jezusa Chrystusa, święty Michał nazywał siebie księciem narodu wybranego, „księciem wielkim”, który spieszy na ratunek swemu ludowi /Dn 10/. W dorocznych modlitwach kapłańskich, Kościół wyznaje, że jako stróżowi Owczarni Pańskiej, Bóg Ojciec powierzył mu czuwanie nad wszystkimi duszami. On przydziela każdej duszy własnego Anioła Stróża, nie przestając każdej bronić przed piekielnymi potęgami. Ze szczególną mocą, Michał Archanioł walczy o duszę w chwili śmierci człowieka. Potem przyprowadza ją do nieba i jako godną wiekuistej chwały przedstawia Najwyższemu Panu.
Sztuka kościelna przedstawia świętego Michała Archanioła z wagą, na której porównuje ciężar dobrych i złych uczynków zmarłego. Niektórzy zaś z artystów umieszczają jeszcze obok niego szatana, którzy owej wagi pilnuje.
Cudowna pomoc, jaką święty Michał niósł wiernym w najtrudniejszych chwilach, znana jest od najdawniejszych czasów chrześcijaństwa. Według podania - Michał Archanioł miał się ukazać na górze Gargano, w Królestwie Neapolu. Już w 357 roku, w dniu 8 maja czczono uroczyście rocznicę tego wydarzenia. Zaś w V wieku papież Bonifacy I poświęcił Michałowi Bazylikę w Rzymie i kazał wiernym obchodzić, co roku – 29 września – rocznicę jej konsekracji. Z biegiem czasu przyjęło się to na całym świecie.

------------------------------------źródło: strona parafii św. Michała Archanioła w Suchej Górze