Dzisiaj jest piątek, 03 Lip 2020
Annogórskie pozdrowienia 12-14.09.2014
piątek, 12 września 2014 20:44
Napisał: Administrator
 

Pielgrzymi radzionkowscy na Górę św. Anny pozdrawiają parafian, zwłaszcza tych, którzy chcieli być u Omy P. Jezusa, a nie mogli - modliliśmy się za Was i w łączności z Wami. Jesteśmy tu na Anabergu najstarszą, oficjalną pielgrzymką parafialną. Jutro przybędą następni - w tym i nasi parafianie - na obchody. Pogoda nam sprzyja - Oma dbo ło nos!

Uroczyste nieszpory ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawione w plenerze, odbyły się w akompaniamencie piorunów, grzmotów i ulewy. Orkiestra raz po raz wylewała wodę z instrumentów. Teraz tylko drobne opady. Musimy wyschnąć, bo wieczorem, o 20-tej - koncert w Bazylice św. Anny.

Fotki z trasy dzisiejszych obchodów. Przy kaplicy "Płaczących kobiet" tradycyjnie kazanie głosi kobieta - tym razem siostra Zofia ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Miłosierdzia. Wśród farorzów, którzy nieśli ciężką figurę Pana Jezusa - nasz ziomek ks. Krzysztof Gajda.

   
   
   

Cała wspólnota pielgrzymów z Anabergu przyłącza siedo życzeń dla Ojca Parafii - ks. Damiana. Po przejściu wszystkich - 29-ciu stacji Męki Pańskiej zapewniamy o pamięci w modlitwie jako naszym prezencie urodzinowym. A życzymy tego wszystkiego, co św. Anna może Księdzu dać - czyli spełnienia wszystkich próśb zanoszonych do Pana Boga za jej pośrednictwem. A z naszej strony - błobgosławieństw zdroje!
P.S. Dla informacji tych, którym "dłużą się" nabożeństwa w kościele: myśmy dziś zaczęli nabożeństwo o 7.00 i z pół godzinną przerwą - zakończyli punktualnie o 17.00 - cały czas z ks. biskupem ordynariuszem opolskim na czele!

Teraz mamy naboźeństwo światła, zwane potocznie nabożeństwem z świecami. Przewodniczy Nuncjusz - abp Celestino Migliore. Trochę się zachmurzyło. W Grocie jest bardzo pełno! Jak zwykle. Wszystkie podwórka i placyki zamieniły się w parkingi. Obecni na nabożeństwie są artyści, którzy ubogacają swoim występem modlitwę za rodziny - bo taka jest ogólna intencja. Oprócz abpa Migliore obecni są inni biskupi opolscy i gliwiccy.

   
   
   
   

Kończy się modlitewnw czuwanie ze świecami. Artyści Opery Śląskiej z Bytomia pięknymi ariami zamykają uroczystość. Abp Migliore w słowie wygłoszonym do licznie zgromadzonych zaprosił wszystkich do Sanktuarium jego diecezji w Piemoncie.

   

Poranek- dzień ostatni. Od 6.30 przy "Trzech Krzyżach" trwają godzinki ku czci Matki Bożej. Potem rozpoczynają się Dróżki Maryjne. Pierwsze z dzisiejszych trzech kazań kalwaryjskich - przy Domku Maryi. Następnie - zgodnie z wielowiekową tradycją, przy akompaniamencie orkiestry - odbywa się symboliczny i wymown w swej treści pogrzeb Maryi. Marianki niosą trumnę polnymi dróżkami do kościoła w Porębie. Cały czas trwają rozważania dotyczące życia Matki Bożej po Męce Jezusa, do jej zaśnięcia w Bogu. Tam w Porębie - zmiana: uroczystość wniebowzięcia Maryi.

 

Skończyły się stacje bolesne i pogrzebowe dróżek Maryjnych.

   
   

W pogrzebie Matki Bożej wzięło udzial ok. 10 tys. pielgrzymów.

   

Stacje chwalebne. Wniebowzięcie NMP. Klimat zmienia się. Kolejne kazanie kalwaryjskie. Marianki zmieniły stroje. Teraz niosą figurę Matki Boskiej Wniebowziętej. Ostatnie siedem stacji i Msza św. - uroczysta suma odpustowa, podczas której wręczane są nagrody dla pielgrzymów - jubilatów. Do następnego razu w 2015 roku. Szczęść Boże.