Dzisiaj jest niedziela, 24 Maj 2020
Nominacje biskupie w Archidiecezji Katowickiej
niedziela, 14 grudnia 2014 20:20
Napisał: archidiecezja.katowice.pl

Komunikat Metropolity Katowickiego w związku z nominacją ks. Marka Szkudło i ks. Adama Wodarczyka na biskupów pomocniczych Archidiecezji Katowickiej.

Drodzy Archidiecezjanie!
 
Liturgia III niedzieli Adwentu wzywa nas: „Radujcie się zawsze w Panu!”. To radość z bliskości Pana, „Który jest, Który był i Który przychodzi” (Ap 1,8) jako wszechmogący Zbawiciel człowieka; to radość w Chrystusie, który w każdym czasie troszczy się o swój Kościół i z miłością czyni zadość jego potrzebom.
W duchu tej radości pragnę Was powiadomić, iż Ojciec Święty Franciszek mianował księdza Marka Szkudło i księdza Adama Wodarczyka biskupami pomocniczymi Archidiecezji Katowickiej. Tym samym włączył ich do grona tych, którzy przez głoszenie Ewangelii, udzielanie sakramentów świętych oraz władzę pasterską budują Kościół i prowadzą Lud Boży ku zbawieniu.
Ksiądz biskup nominat Marek Szkudło urodził się w 1952 r. w Tychach. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa Herberta Bednorza w roku 1978 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W latach 1994-2012 był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Ostatnio pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów, należy do Kolegium Konsultorów oraz archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej. Przewodniczy też Komisji ds. Duchowieństwa i jest członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.
Ksiądz biskup nominat Adam Wodarczyk urodził się w roku 1968 w Tarnowskich Górach. Święceń prezbiteratu udzielił mu w 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach arcybiskup Damian Zimoń. Od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Tam przeszedł dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W ostatnich latach pełnił funkcję moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie.
Księżom Biskupom nominatom udzielę święceń biskupich w Archikatedrze Chrystusa Króla, w Uroczystość Objawienia Pańskiego – tj. 6 stycznia 2015 roku – o godz. 12.00. Już dziś zapraszam na tę szczególną celebrację wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, a zwłaszcza wiernych z parafii pochodzenia oraz ze wszystkich środowisk dotychczasowego posługiwania biskupów nominatów.

Radość tego dnia przedłużymy podczas tradycyjnego Orszaku Trzech Króli, który wyruszy sprzed katedry o godz. 15.00, aby wieczorem dotrzeć do katowickiego Spodka. Tam o godzinie 18.00 rozpocznie się rodzinne kolędowanie z udziałem gwiazd polskiej estrady, na które serdecznie Was zapraszam. W trakcie koncertu powitamy nowych biskupów pomocniczych naszej archidiecezji, złożymy im życzenia oraz przyjmiemy ich błogosławieństwo.

Siostry i Bracia! Drodzy Diecezjanie!
Zrządzeniem Bożej Opatrzności święcenia biskupie będą miały miejsce w dniu inauguracji obchodów 90. rocznicy powstania naszego Kościoła lokalnego. Proszę Was zatem o modlitwę w intencji Biskupów nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi katowickiemu i skutecznie wspomagać jego pasterza. Całą ich przyszłą posługę zawierzajmy opiece piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Niech Chrystus, nadzieja człowieka – i niewyczerpane źródło jego radości –umacnia wszystkich w budowaniu rodziny naszego archidiecezjalnego Kościoła.

Z serca Wam błogosławię!

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

Katowice, 13 grudnia 2014 r.

VA I – 7534/14