Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
Komunikat po IX sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej
wtorek, 16 lutego 2016 21:47
Napisał: Administrator

6 lutego br. odbyła się dziewiąta sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Zgromadzenie synodalne rozpoczęło obrady od ostatecznego głosowania nad dokumentami przygotowanymi przez Komisję ds. Duchowieństwa oraz Komisję ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu. Następnie przewodniczący Komisji ds. Świeckich oraz Komisji ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego przedstawili zmiany w projektach, sformułowane w oparciu o poprawki zgłoszone przez członków Synodu.
W dalszej części sesji odbyła się prezentacja dokumentu Komisji ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz dyskusja dotycząca kształtu tego duszpasterstwa w archidiecezji. W projekcie znajdują się postulaty dotyczące m.in. wspomagania duszpasterstwa parafialnego przez struktury archidiecezjalne, dekanalne, rejonowe oraz wskazujące na potrzebę uzupełniania działań ściśle duszpasterskich także takimi, które będą wspierać młodych w osiąganiu ludzkiej dojrzałości. Autorzy projektu podkreślają również konieczność współpracy pomiędzy rodzicami, duszpasterzami oraz wszystkimi, którzy angażują się w pracę z młodzieżą - zarówno na płaszczyźnie ewangelizacyjno-duszpasterskiej, jak i wychowawczej. W czasie dyskusji zwracano uwagę, że najistotniejszą dla owocności duszpasterstwa młodzieży jest gotowość duszpasterzy do poświęcania czasu młodym, przebywanie z nimi, czego nie da się zastąpić „specjalizowaniem” duszpasterzy.
Kolejna, dziesiąta sesja plenarna odbędzie się 9 kwietnia 2016 r. Zaprezentowane zostaną na niej dwa ostatnie synodalne projekty: Komisji ds. Duszpasterstwa oraz Podkomisji ds. Mediów. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji wszystkich członków Synodu.
 
ks. Grzegorz Strzelczyk
Sekretarz II Synodu
Archidiecezji Katowickiej