Dzisiaj jest niedziela, 16 Sty 2022
Nekrolog s. M. Edyta Wawoczy
wtorek, 12 kwietnia 2016 03:56
Napisał: Administrator

Prow. Katowicka


Siostra Maria Edyta – Teresa Wawoczny
(* 10.02.1941 – + 09.04.2016)Urodziła się 10 lutego 1941 roku w Niedobczycach, powiat Rybnik w katolickiej rodzinie Emila i Heleny z domu Konkol, ojciec z zawodu był górnikiem, a matka zajmowała się domem. Siostra Maria Edyta była drugą z dziewięciorga rodzeństwa (jedno dziecko zmarło po urodzeniu). Sakrament Chrztu przyjęła 12 lutego 1941 roku w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach. Tutaj także 10 czerwca 1951 roku przyjęła Sakrament I Komunii Świętej, a 17 czerwca 1951 roku Sakrament Bierzmowania. W roku 1947 rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej w Niedobczycach, a po jej ukończeniu w roku 1954 pozostała w domu i podjęła pracę zarobkową, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu rodziny.


Dnia 3 czerwca 1958 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Katowicach – Panewnikach, pragnąc poświęcić całe swoje życie Bogu i bliźnim za przykładem Najświętszej Maryi Panny Służebnicy Pańskiej. Po rocznej kandydaturze, 27 lipca 1959 roku rozpoczęła nowicjat, następnie dnia 31 sierpnia 1960 złożyła pierwszą profesję, a po pięciu latach 18 października 1965 roku profesję wieczystą.

Już od pierwszych lata życia zakonnego, podejmowała wiele prostych, służebnych posług, zwłaszcza takich, które nie wymagały większego fizycznego wysiłku, ponieważ siostra była słabszego zdrowia. W roku 1965 ukończyła dwuletni Kurs Katechetyczny w Katowicach. Na pierwszej placówce w Jastrzębiu Zdroju, przez dwa lata posługiwała jako pomoc pielęgniarska w Sanatorium. Od 1962 roku siostra M. Edyta posługiwała na wielu placówkach, podejmując prace domowe, na niektórych placówkach była to także praca w kuchni. Były to między innymi: Wisła Mała, Poznań, Bieruń Stary, Katowice – Dom Związkowy, Chorzów – Karola Miarki, Łeba, Dom Prowincjalny w Panewnikach, Krasowy, Skrzyszów, Pawłów, Borynia, Chorzów – Kopernika.

Najdłużej była na placówce w Radzionkowie najpierw w latach 1977 – 1984, a następnie od 1993 roku do chwili obecnej, czyli w sumie 30 lat. Z Radzionkowem siostra Maria Edyta była głęboko związana, żywo interesowała się sprawami parafii, angażowała się w rozprowadzanie czasopism katolickich, była prawdziwą apostołką, niosąc ludziom nadzieję, pogodę ducha i radość.

Od roku 2011 siostra już mocniej podupadła na zdrowiu, jednak jeśli tylko siły pozwalały nadal żywo – na miarę swych możliwości pełniła swą apostolską posługę, wspierając modlitwą kapłanów, parafię oraz parafian. W lutym bieżącego roku zdiagnozowano u siostry chorobę nowotworową, natychmiast poddała się leczeniu i koniecznej operacji, mimo tych zabiegów choroba postępowała. Siostra, pomimo ogromnego cierpienia świadomie przeżywała swoje ostatnie dni na ziemi, cieszyła się pielęgnacyjną posługą sióstr, ich obecnością i modlitwą, za wszystko okazywała wdzięczność. Cieszyła się również i wyrażała serdeczną wdzięczność odwiedzającej ją w szpitalu rodzinie.

Odeszła do Pana w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia – w sobotę 9 kwietnia 2016 roku, otoczona modlitwą sióstr – w 76 roku życia i 56 świętych ślubów zakonnych. Ufamy, że Dobry i Miłosierny Pan przyjmie naszą siostrę, do szczęśliwości życia wiecznego i dozwoli jej radować się Swoją Obecnością.


R. i P.