Dzisiaj jest poniedziałek, 11 Gru 2017
Aktualności
Szczęść Boże Bracia Górnicy!
03 grudnia 2017 | Napisał: Ireneusz Musialik   

Tylko w naszym kościele - u św. Wojciecha w Radzionkowie i tylko raz w roku - w "barbórkę" - możecie zaśpiewać św. Barbarze!
GODZINKI KU CZCI ŚW. BARBARY - 4. grudnia br. o godz. 8.30.
Męskim, górniczym chórem zaśpiewamy teksty powstałe 100 lat temu! To nasza tradycja, którą winniśmy przekazać następnemu pokoleniu.
Bądź wśród tych, dla których św. Barbara jest Patronką i Orędowniczką.

 
Adwent - czas radosnego oczekiwania
03 grudnia 2017 | Napisał: Administrator   

Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.
Adwent składa się z dwóch odrębnych okresów:
1. czasu, w którym kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie);
2. czasu bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.
Adwent jako czas radosnego oczekiwania ma nas więc nie tylko przygotować na co roczne obchody Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim na powtórne przyjście Chrystusa. "Nie zamykajcie serc zbawienia nadszedł czas, gdy Chrystus puka w drzwi, może ostatni raz".

 
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
26 listopada 2017 | Napisał: Administrator   
Uroczystość tę wprowadził do liturgii papież Pius XI encykliką Quas Primas z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Nakazał wtedy, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Początkowo uroczystość obchodzono w ostatnią niedzielę października; reforma soborowa przeniosła jej termin na ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Pius XI, uzasadniając swą decyzję, pisał m.in.:
Więcej…
 
Film dokumentalny o Ojcu Ludwiku Wrodarczyku - zwiastun
25 listopada 2017 | Napisał: radzionkow.pl   

Premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Z Radzionkowa na ołtarze”, odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00. Film powstał na zlecenie Urzędu Miasta, a jego scenariuszem i reżyserią zajęli się panowie Kamil Niesłony i Maciej Marmola. Film opowiada o Ojcu Ludwiku Wrodarczyku OMI, który urodził się w Radzionkowie w 1907 roku. Przez wiele lat pełnił służbę kapłańską na Wołyniu, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Za ratowanie Żydów w trakcie okupacji niemieckiej został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

W produkcję filmu włączyło się wielu mieszkańców miasta, którzy występowali w roli statystów, byli konsultantami na planie, czy zajęli się jego oprawą muzyczną (muzykę napisał Klaudiusz Jania).
W tym samym dniu, o godz. 16.30 zostanie odprawiona Msza Św. w kościele Św. Wojciecha w intencji beatyfikacji Ojca Ludwika Wrodarczyka. Na premierę filmu zostały zaproszone osoby, które angażowały się w jego powstanie, rodzina ojca Ludwika, księża i zakonnicy.
Wszystkich mieszkańców Radzionkowa zapraszamy natomiast na dzień 7 grudnia, kiedy to o godz. 16.00 odbędzie się projekcja filmu w „Karolince” dla osób zainteresowanych tą tematyką. Będzie również okazja by zwiedzić wystawę, która dostępna będzie od 2 do 14 grudnia w Galerii Mozaika w Centrum Kultury „Karolinka”.

 
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza na spektakl "Gość oczekiwany"
03 listopada 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, w dniu 20.11.2017 r., na spektakl pt. „Gość oczekiwany”.
Informacje i zapisy w kancelarii parafialnej do 10 listopada br.

 
Stypendium dla uczniów w ramach programu: „Śląskie. Inwestujemy w talenty”.
22 października 2017 | Napisał: Administrator   

Uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zachęcamy do wzięcia udziału w III edycji projektu: „Śląskie. Inwestujemy w talenty”, mającego na celu wsparcie stypendialne szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, językowych oraz ICT, stale zamieszkujących na terenie województwa śląskiego. Termin składania wniosków 27 października br.

Więcej…
 
Różaniec 2017
09 października 2017 | Napisał: Administrator   

PLAN PROWADZENIA RÓŻAŃCA

01.10 NIEDZIELA -   Róże Różańcowe
02.10 poniedziałek -   Apostolat Margaretka
03.10 wtorek -   Grupa Modlitewna
04.10 środa -   Apostolstwo Dobrej Śmierci
05.10 czwartek -   SP nr 1 kl. 1-3
06.10 piątek -   SP nr 2 kl. 1-3
07.10 SOBOTA
08.10 NIEDZIELA -   Ministranci najstarsi, szafarze
09.10 poniedziałek -   Domowy Kościół
10.10 wtorek -   Ministranci starsi, lektorzy
11.10 środa -   Ministranci młodsi
12.10 czwartek -   Oaza, młodzież
13.10 piątek -   Matki Bożej Fatimskiej
14.10 SOBOTA
15.10 NIEDZIELA
16.10 poniedziałek -   Zespół Charytatywny
17.10 wtorek -   Koło Misyjne
18.10 środa -   Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
19.10 czwartek -   SP nr 1 kl. 4-7
20.10 piątek -   Dzieci Maryi
21.10 SOBOTA
22.10 NIEDZIELA -   Koło Misyjne
23.10 poniedziałek -   Siostry Służebniczki
24.10 wtorek -   III Zakon św. Franciszka
25.10 środa -   Bractwo Św. Wojciecha
26.10 czwartek -   SP nr 2 kl. 4-7
27.10 piątek -   L.O. kl. 1-3
28.10 SOBOTA
29.10 NIEDZIELA -   dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego
30.10 poniedziałek -   Chór chłopięcy „ Cantate Pueri”
31.10 wtorek -   Koło Misyjne

 
III Różaniec na kole - 7.10.2017r.
24 września 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Wojciecha w Radzionkowie wraz z Klubem Turystyki Rowerowej przy parafii MB Jasnogórskiej w Orzechu, zapraszają w dniu 07.10.2017 r. (sobota), w godzinach dopołudniowych (ok. 4h) - na „III Różaniec na kole”. Tajemnice różańcowe rozważone zostaną w kościołach w Orzechu, Nakle Śl., Radzionkowie, Kozłowej Górze, Świerklańcu i Nowym Chechle - na trasie o długości 23 km. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział jedynie pod bezpośrednią opieką rodziców lub za ich pisemną zgodą (formularz w kancelarii). Informacje i zapisy w kancelarii parafialnej w Radzionkowie do 5.10.br.

 
30.09.2017r. - Wycieczko pielgrzymka rowerowa na Górę św. Doroty
24 września 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza w dniu 30.09.2017 r. (sobota) na wycieczko-pielgrzymkę rowerową na Górę Św. Doroty w Grodźcu. W ramach wycieczki zwiedzanie schronu - muzeum w Dobieszowicach, kościołów w trasie oraz na Górze Św. Doroty. W trasie przewidziany jest obiad. Wyjazd z Radzionkowa o g. 10.00. Powrót - 16.30. Trasa 43 km. St. trudn. - 1.5. Koszt 22 zł. Zapisy do 28.09.br. w kancelarii parafialnej.

 
Wyjazd do Warszawy w kolejną rocznicę śmierci bł. ks. J. Popiełuszki
24 września 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w kolejną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki organizuje w dniu 26.10.2017 r. wyjazd do Warszawy.
W programie: modlitwa przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszko, zwiedzanie muzeum i Msza św. w kościele św. Stanisława na Żoliborzu, zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie oraz czas na modlitwę, zwiedzanie Sejmu i Starego Miasta w Warszawie.
Koszt wycieczki - 90 zł. Cena obejmuje przejazd, ubezpieczenie i przewodnika. Zapisy w kancelarii parafialnej do 20 października br. Przy zapisie proszę podać nr PESEL oraz nr telefonu do kontaktu.
Wyjazd sprzed kościoła o godz. 5.00.
Bliższych informacji udziela Pan Jan Moj nr tel: 604 93 40 69

 
ZAPROSZENIE MŁODZIEŻY ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ NA DIECEZJALNE ŚWIĘTO BIERZMOWANYCH
10 września 2017 | Napisał: Administrator   

Drodzy Rodzice Bierzmowanych i Świadkowie! Drodzy Bierzmowani!
Po minionych wakacjach, już na progu nowego roku szkolnego, we wspólnocie archidiecezji, parafii i rodzin chcemy wspomnieć niedawne wydarzenie w Waszym życiu, którym było spotkanie z Duchem Świętym w sakramencie bierzmowania.
Okazją do wspólnotowego wspominania tych „wielkich rzeczy, jakich dokonał Wszechmocny” (por. Łk 1,49) będzie wspólne dziękczynienie za dar Ducha Świętego i Jego dary, które chcemy przeżyć podczas Archidiecezjalnego Święta Bierzmowanych, zaplanowanego na sobotę, 16 września br.
Bardzo serdecznie zapraszam młodzież z wszystkich parafii naszej archidiecezji, która w minionym roku szkolnym przyjęła sakrament bierzmowania. Do katedralnego wieczernika w Katowicach zapraszam także świadków bierzmowania i animatorów. Chcemy raz jeszcze wspólnie podziękować Bogu za sakrament prowadzący ku dojrzałości chrześcijańskiej i otworzyć nową kartę Waszego współdziałania z Duchem Świętym i zaangażowania w dzieło ewangelizacji.
Początek spotkania i zawiązanie wspólnoty o godz. 9.30, o 10:30 Eucharystia; następnie wspólny posiłek, gry i zabawy integracyjne oraz możliwość odwiedzenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Drodzy Młodzi Przyjaciele!
Serdecznie zapraszam Was do katedry w Katowicach, której patronuje Chrystus Król, a na drogę pielgrzymowania udzielam Wam błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
Szczęść Boże!

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

Katowice, 05.09.2017 r.

 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IX - 19.08.2017r.
20 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 9: Bągart - Malbork.
Najkrótszy, 32 km, pofalowany. Wczesna pobudka. Po śniadaniu, ruszamy na Malbork. Po drodze krótki oddech w Kalwie, przy zabytkowym kosciółku. Potem dojazd na parking w pobliżu dawnej krzyżackiej fartecy. Kompleks muzealny robi wrażenie. Pakujemy rowery do samochodu, którym już wczoraj dotarł do Świętego Gaju, Andrzej ze swoją małżonką. Po zwiedzeniu zamku Andrzej zawiezie nasze rumaki do Radzionkowa, gdyż w RP pociąg osobowy nie jest w stanie tego dokonać. Przebieramy się w cywilne ciuchy i na zamek!
Zwiedzanie krzyżackiego zamku z przewodnikiem audio - niestety, nie mają przewodników w języku śląskim. Potem udajemy się na parking po nasze rowery, by pokonać ostatni odcinek rowerowej trasy - dojazd na zasłużony obiad. Potem pożegnanie z rowerami - zabiera je Andrzej. Odłącza się z ekipy Ewa i Grześ - jadą autem naszego sponsora Piotra Dolibóg. Tu wielkie podziękowania dla Piotra - auto chodzi jak szwajcarski zegarek. Ewa wjeżdżała nim wszędzie - w miejsca, gdzie nawet rowerem się nie da..... A my na Pendolino, odjazd 14.22. Do zobaczenia o 21.00 pod naszym kościołem w Radzionkowie.
W drodze z Malborka. Pendolino mknie znad morza na Śląsk, a my w nim.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VIII - 18.08.2017r.
20 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 8: Kwidzyn - Święty Gaj.
Po trzech poprzednich, ponad stukilometrowych etapach, nadszedł czas na krótkie. Dziś etap, niespełna 56 km (wg planu). Ale nim, z Kwidzyna, wyruszymy na trasę - najpierw Godzinki w pięknym, dużym kościele pw. Świętej Trójcy, prowadzonyn przez Ojców Franciszkanów. Potem śniadanie i wymarsz na miasto. Zwiedzamy zamek krzyżacki.
Wchodzimy do Katedry. Zwiedzanie.
Wracamy na kwaterę, po drodze pałaszując obiad.
Szybkie przygotowanie i po modlitwie Anioł Pański siadamy na nasze rumaki i w drogę - w kierunku duchowego celu naszej tegorocznej wyprawy - Świętego Gaju - miejsca śmierci naszego patrona św. Wojciecha, którego 1020. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VII - 17.08.2017r.
18 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 7: Bydgoszcz - Kwidzyn. 103 km.
Po noclegu w nowoczesnym zespole szkół - Collegium Salesianum (panie - w świetlicy, panowie - w sali baletowej), śniadanie , przygotowania i w drogę. Po wczorajszym deszczowym etapie - prognoza na dziś jest obiecująca. Prawie wszystko zdążyło wyschnąć. Po opuszczeniu strefy rzeki Warty, pokonaniu rozlewisk Noteci i Brdy, dziś delektujemy się Wisłą.

Topolno - ukryte w małej wiosce Sanktuarium MB. Najpierw Godzinki (wg Gospodarza - od co najmniej 35 lat (tak długo jest tu proboszczem) żadna pielgrzymka nie śpiewała Godzinek!). Potem profesjonalnie przedstawiona historia tej świątyni. Górne Wymiary (taka nazwa następnej wioski, 2km wcześniej były Dolne Wymiary) - tu ks. Proboszcz czekał z kawą, po której odmówiliśmy w kościółku Różaniec i Anioł Pański i dalej w drogę. Jest fajna pogoda - chłodnawo i pochmurnie, niemalże bezwietrznie. Za to etap dzusiejszy jest z licznymi premiami górskimi. Praktycznie podjazd za podjazdem - zjazdy równie liczne, niektóre długie i strome (dwie serpentynki). Trochę spada tempo. W dodatku pod Grudziądzem komendę przejmuje etatowy przewodnik turystyczny.

Rowerowo - piesze zwiedzanie tego historycznego miasta, rośnie opóźnienie. Pierwsza przebita dziś dętka. 

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VI - 16.08.2017r.
16 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 6: Gniezno-Bydgoszcz, 107 km.
Gniezno: Msza św. u Franciszkanów w kościele pw. MB Pocieszenia Pani Gniezna.
Potem śniadanie, pożegnanie z s. Magdaleną i w drogę. Pogoda nam sprzyja, 19 st.C., słonecznie z namiastkami chmur, lekki wiatr z tyłu.

Gościeszyn. Sanktuarium ukryte w malutkiej wiosce (800 mieszkańców) z bezcenną Madonną w Ogrodzie Mistycznym. Ks. proboszcz oczekiwał nas i przewodniczy Godzinkom. Potem historia parafii i regionu. Niestety musimy dalej jechać.

 
Gąsawa. Przepiękna perełka drewnianej sztuki sakralnej.

 
Biskupin. Muzeum archeologiczne Piasta Kołodzieja... Tu przerwa na kawę i drugie śniadanie. Po drodze - setki połamanych drzew, wszędzie wre praca przy usuwaniu awarii i przywracaniu normalności - poprzewracane drzewa na pokrytych zbożami polach, zamiast żniw - czyszczenie pól. Tu w Biskupinie również drwale pracują pełną parą.

 
Łabiszyn - odpoczynek na rynku ładnego miasteczka. Dziewczyny kupują kiecki na Sylwestra - po 4 - 7 zł za sztukę i od razu mierzenie przez innych. Zaczyna bardziej padać deszcz (w Biskupinie padały pojedyńcze krople).

  

Jakubowo - mijamy miejsce planowanego postoju, bo uciekamy przed deszczem.

 

Więcej…
 
Więcej artykułów…