Dzisiaj jest sobota, 21 Paź 2017
Aktualności
Różaniec 2017
09 października 2017 | Napisał: Administrator   

PLAN PROWADZENIA RÓŻAŃCA

01.10 NIEDZIELA -   Róże Różańcowe
02.10 poniedziałek -   Apostolat Margaretka
03.10 wtorek -   Grupa Modlitewna
04.10 środa -   Apostolstwo Dobrej Śmierci
05.10 czwartek -   SP nr 1 kl. 1-3
06.10 piątek -   SP nr 2 kl. 1-3
07.10 SOBOTA
08.10 NIEDZIELA -   Ministranci najstarsi, szafarze
09.10 poniedziałek -   Domowy Kościół
10.10 wtorek -   Ministranci starsi, lektorzy
11.10 środa -   Ministranci młodsi
12.10 czwartek -   Oaza, młodzież
13.10 piątek -   Matki Bożej Fatimskiej
14.10 SOBOTA
15.10 NIEDZIELA
16.10 poniedziałek -   Zespół Charytatywny
17.10 wtorek -   Koło Misyjne
18.10 środa -   Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
19.10 czwartek -   SP nr 1 kl. 4-7
20.10 piątek -   Dzieci Maryi
21.10 SOBOTA
22.10 NIEDZIELA -   Koło Misyjne
23.10 poniedziałek -   Siostry Służebniczki
24.10 wtorek -   III Zakon św. Franciszka
25.10 środa -   Bractwo Św. Wojciecha
26.10 czwartek -   SP nr 2 kl. 4-7
27.10 piątek -   L.O. kl. 1-3
28.10 SOBOTA
29.10 NIEDZIELA -   dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego
30.10 poniedziałek -   Chór chłopięcy „ Cantate Pueri”
31.10 wtorek -   Koło Misyjne

 
III Różaniec na kole - 7.10.2017r.
24 września 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Wojciecha w Radzionkowie wraz z Klubem Turystyki Rowerowej przy parafii MB Jasnogórskiej w Orzechu, zapraszają w dniu 07.10.2017 r. (sobota), w godzinach dopołudniowych (ok. 4h) - na „III Różaniec na kole”. Tajemnice różańcowe rozważone zostaną w kościołach w Orzechu, Nakle Śl., Radzionkowie, Kozłowej Górze, Świerklańcu i Nowym Chechle - na trasie o długości 23 km. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział jedynie pod bezpośrednią opieką rodziców lub za ich pisemną zgodą (formularz w kancelarii). Informacje i zapisy w kancelarii parafialnej w Radzionkowie do 5.10.br.

 
30.09.2017r. - Wycieczko pielgrzymka rowerowa na Górę św. Doroty
24 września 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza w dniu 30.09.2017 r. (sobota) na wycieczko-pielgrzymkę rowerową na Górę Św. Doroty w Grodźcu. W ramach wycieczki zwiedzanie schronu - muzeum w Dobieszowicach, kościołów w trasie oraz na Górze Św. Doroty. W trasie przewidziany jest obiad. Wyjazd z Radzionkowa o g. 10.00. Powrót - 16.30. Trasa 43 km. St. trudn. - 1.5. Koszt 22 zł. Zapisy do 28.09.br. w kancelarii parafialnej.

 
Wyjazd do Warszawy w kolejną rocznicę śmierci bł. ks. J. Popiełuszki
24 września 2017 | Napisał: Administrator   

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w kolejną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki organizuje w dniu 26.10.2017 r. wyjazd do Warszawy.
W programie: modlitwa przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszko, zwiedzanie muzeum i Msza św. w kościele św. Stanisława na Żoliborzu, zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie oraz czas na modlitwę, zwiedzanie Sejmu i Starego Miasta w Warszawie.
Koszt wycieczki - 90 zł. Cena obejmuje przejazd, ubezpieczenie i przewodnika. Zapisy w kancelarii parafialnej do 20 października br. Przy zapisie proszę podać nr PESEL oraz nr telefonu do kontaktu.
Wyjazd sprzed kościoła o godz. 5.00.
Bliższych informacji udziela Pan Jan Moj nr tel: 604 93 40 69

 
ZAPROSZENIE MŁODZIEŻY ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ NA DIECEZJALNE ŚWIĘTO BIERZMOWANYCH
10 września 2017 | Napisał: Administrator   

Drodzy Rodzice Bierzmowanych i Świadkowie! Drodzy Bierzmowani!
Po minionych wakacjach, już na progu nowego roku szkolnego, we wspólnocie archidiecezji, parafii i rodzin chcemy wspomnieć niedawne wydarzenie w Waszym życiu, którym było spotkanie z Duchem Świętym w sakramencie bierzmowania.
Okazją do wspólnotowego wspominania tych „wielkich rzeczy, jakich dokonał Wszechmocny” (por. Łk 1,49) będzie wspólne dziękczynienie za dar Ducha Świętego i Jego dary, które chcemy przeżyć podczas Archidiecezjalnego Święta Bierzmowanych, zaplanowanego na sobotę, 16 września br.
Bardzo serdecznie zapraszam młodzież z wszystkich parafii naszej archidiecezji, która w minionym roku szkolnym przyjęła sakrament bierzmowania. Do katedralnego wieczernika w Katowicach zapraszam także świadków bierzmowania i animatorów. Chcemy raz jeszcze wspólnie podziękować Bogu za sakrament prowadzący ku dojrzałości chrześcijańskiej i otworzyć nową kartę Waszego współdziałania z Duchem Świętym i zaangażowania w dzieło ewangelizacji.
Początek spotkania i zawiązanie wspólnoty o godz. 9.30, o 10:30 Eucharystia; następnie wspólny posiłek, gry i zabawy integracyjne oraz możliwość odwiedzenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Drodzy Młodzi Przyjaciele!
Serdecznie zapraszam Was do katedry w Katowicach, której patronuje Chrystus Król, a na drogę pielgrzymowania udzielam Wam błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
Szczęść Boże!

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

Katowice, 05.09.2017 r.

 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IX - 19.08.2017r.
20 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 9: Bągart - Malbork.
Najkrótszy, 32 km, pofalowany. Wczesna pobudka. Po śniadaniu, ruszamy na Malbork. Po drodze krótki oddech w Kalwie, przy zabytkowym kosciółku. Potem dojazd na parking w pobliżu dawnej krzyżackiej fartecy. Kompleks muzealny robi wrażenie. Pakujemy rowery do samochodu, którym już wczoraj dotarł do Świętego Gaju, Andrzej ze swoją małżonką. Po zwiedzeniu zamku Andrzej zawiezie nasze rumaki do Radzionkowa, gdyż w RP pociąg osobowy nie jest w stanie tego dokonać. Przebieramy się w cywilne ciuchy i na zamek!
Zwiedzanie krzyżackiego zamku z przewodnikiem audio - niestety, nie mają przewodników w języku śląskim. Potem udajemy się na parking po nasze rowery, by pokonać ostatni odcinek rowerowej trasy - dojazd na zasłużony obiad. Potem pożegnanie z rowerami - zabiera je Andrzej. Odłącza się z ekipy Ewa i Grześ - jadą autem naszego sponsora Piotra Dolibóg. Tu wielkie podziękowania dla Piotra - auto chodzi jak szwajcarski zegarek. Ewa wjeżdżała nim wszędzie - w miejsca, gdzie nawet rowerem się nie da..... A my na Pendolino, odjazd 14.22. Do zobaczenia o 21.00 pod naszym kościołem w Radzionkowie.
W drodze z Malborka. Pendolino mknie znad morza na Śląsk, a my w nim.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VIII - 18.08.2017r.
20 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 8: Kwidzyn - Święty Gaj.
Po trzech poprzednich, ponad stukilometrowych etapach, nadszedł czas na krótkie. Dziś etap, niespełna 56 km (wg planu). Ale nim, z Kwidzyna, wyruszymy na trasę - najpierw Godzinki w pięknym, dużym kościele pw. Świętej Trójcy, prowadzonyn przez Ojców Franciszkanów. Potem śniadanie i wymarsz na miasto. Zwiedzamy zamek krzyżacki.
Wchodzimy do Katedry. Zwiedzanie.
Wracamy na kwaterę, po drodze pałaszując obiad.
Szybkie przygotowanie i po modlitwie Anioł Pański siadamy na nasze rumaki i w drogę - w kierunku duchowego celu naszej tegorocznej wyprawy - Świętego Gaju - miejsca śmierci naszego patrona św. Wojciecha, którego 1020. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VII - 17.08.2017r.
18 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 7: Bydgoszcz - Kwidzyn. 103 km.
Po noclegu w nowoczesnym zespole szkół - Collegium Salesianum (panie - w świetlicy, panowie - w sali baletowej), śniadanie , przygotowania i w drogę. Po wczorajszym deszczowym etapie - prognoza na dziś jest obiecująca. Prawie wszystko zdążyło wyschnąć. Po opuszczeniu strefy rzeki Warty, pokonaniu rozlewisk Noteci i Brdy, dziś delektujemy się Wisłą.

Topolno - ukryte w małej wiosce Sanktuarium MB. Najpierw Godzinki (wg Gospodarza - od co najmniej 35 lat (tak długo jest tu proboszczem) żadna pielgrzymka nie śpiewała Godzinek!). Potem profesjonalnie przedstawiona historia tej świątyni. Górne Wymiary (taka nazwa następnej wioski, 2km wcześniej były Dolne Wymiary) - tu ks. Proboszcz czekał z kawą, po której odmówiliśmy w kościółku Różaniec i Anioł Pański i dalej w drogę. Jest fajna pogoda - chłodnawo i pochmurnie, niemalże bezwietrznie. Za to etap dzusiejszy jest z licznymi premiami górskimi. Praktycznie podjazd za podjazdem - zjazdy równie liczne, niektóre długie i strome (dwie serpentynki). Trochę spada tempo. W dodatku pod Grudziądzem komendę przejmuje etatowy przewodnik turystyczny.

Rowerowo - piesze zwiedzanie tego historycznego miasta, rośnie opóźnienie. Pierwsza przebita dziś dętka. 

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień VI - 16.08.2017r.
16 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 6: Gniezno-Bydgoszcz, 107 km.
Gniezno: Msza św. u Franciszkanów w kościele pw. MB Pocieszenia Pani Gniezna.
Potem śniadanie, pożegnanie z s. Magdaleną i w drogę. Pogoda nam sprzyja, 19 st.C., słonecznie z namiastkami chmur, lekki wiatr z tyłu.

Gościeszyn. Sanktuarium ukryte w malutkiej wiosce (800 mieszkańców) z bezcenną Madonną w Ogrodzie Mistycznym. Ks. proboszcz oczekiwał nas i przewodniczy Godzinkom. Potem historia parafii i regionu. Niestety musimy dalej jechać.

 
Gąsawa. Przepiękna perełka drewnianej sztuki sakralnej.

 
Biskupin. Muzeum archeologiczne Piasta Kołodzieja... Tu przerwa na kawę i drugie śniadanie. Po drodze - setki połamanych drzew, wszędzie wre praca przy usuwaniu awarii i przywracaniu normalności - poprzewracane drzewa na pokrytych zbożami polach, zamiast żniw - czyszczenie pól. Tu w Biskupinie również drwale pracują pełną parą.

 
Łabiszyn - odpoczynek na rynku ładnego miasteczka. Dziewczyny kupują kiecki na Sylwestra - po 4 - 7 zł za sztukę i od razu mierzenie przez innych. Zaczyna bardziej padać deszcz (w Biskupinie padały pojedyńcze krople).

  

Jakubowo - mijamy miejsce planowanego postoju, bo uciekamy przed deszczem.

 

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień V - 15.08.2017r.
16 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Dziś dzień radzionkowski w Gnieźnie. Słonecznie i ciepło. Po świątecznym śniadaniu, w kaplicy Ośrodka śpiewane Godzinki. Potem jedni dychają drudzy idą do bł. Radzyma (wojciechowego brata przyrodniego), spotkanie z tamtejszym proboszczem. 4 razy w roku odbywa się tu ceremonia chrztu przez zanurzenie.

 
Powrót do centrum i obiad. Oczekiwanie na przyjazd pielgrzymów z Radzionkowa. Potem troje uczestników rowerowych - Ewa, Irek i Stasiu - opuszcza ekipę (brak urlopu) i wraca do Radzionkowa. Od tej pory, dalej na północ Polski, kręcić będzie 12 rowerzystów. Ale to dopiero jutro....

 

Katedra w Gnieźnie - przybywa grupa pielgrzymów zmotoryzowanych. Przywitanie i po chwili Msza św. przy grobie naszego Patrona, w intencji pielgrzymów radzionkowskich: tych, którzy 31 lat temu przynieśli relikwie św. Wojciecha do Radzionkowa, zmarłych pielgrzymów gnieźnieńskich i za naszą parafię. Nie pozwolono nam tradycyjnie sobie, wspólnie po Mszy pośpiewać, bo na zewnątrz już czekała włoska para nowożeńców.... Potem: jedni zwiedzają katedrę i rynek, inni poszli na spacer, a pozostali odpoczywają. Pożegnanie trójki rowerzystów, którzy opuszczają ekipę. Kolacja i narada przed drugą połową V Gnieźnieńskiej. Czas leci.... Nocleg. Jutro kolejny 5 "setkowy" etap: Gniezno - Bydgoszcz, 107 km.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień IV - 14.08.2017r.
15 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 4: Kościelna Wieś - Gniezno. 111 km.
Po śniadaniu i porannej kawie udajemy się do XIII wiecznego kościoła na spotkanie z ks. Proboszczem. Wspólne Godzinki i sprawdzenie, co nowego w świątyni odkryli w ciągu ostatniego roku archeolodzy, antrolpolodzy, szpece od rzeźb, kamieni, obrazów itp. Tu niejeden zrobił na tym doktorat! Po błogosławieństwie - odjazd przez lasy gołuchowskie, pod przewodnictwem p. Sołtys (też na rowerze) do jednego z największych głazów narzutowych w Polsce - kamienia św. Jadwigi. Pożegnanie z władzą z Kościelnej Wsi i dalej na płn.-wsch. - do Pleszewa.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień III - 13.08.2017r.
15 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 3: Lututów - Kościelna Wieś. 71 km.

Pogoda wyśmienita - 18-22 st C, lekki podmuch, przeważnie boczny. Pobudka, przygotowania i niedzielna Msza św. (odprawia ich ks. Proboszcz), z pozdrowieniami pod naszym adresem. Potem ruszamy.

Świątki - przydrożna kapliczka "kaliskiej jasnogórskiej" - tradycyjnie tu najmłodszy z nas zapala znicze, a my po krótkiej modlitwie ruszamy dalej. Na prostym odcinku drogi, jadąc, odśpiewujemy "sto lat" (w kilku wersjach) naszej solenizantce - Agacie.

 
Koniec Świata - tu śpiewamy Godzinki i ruszamy dalej po płasko wijącej się trasie.

 
W Brzezinach (nie śląskich) południowa kawa w Leśnym Dworze. Info dla tych, co 31 lat temu pieszo przynieśli relikwie św. Wojciecha - po kościele, w którym wtedy odprawiali nieszpory, nie ma już śladu (rok temu jeszcze stał).

 
No i zaczęły sie górki kaliskie.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień I - 11.08.2017r.
15 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 1: Radzionków - Kucoby. 72 km.
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego w naszym kościele pod przewodnictwem ks.Proboszcza. Błogosławieństwo, pożegnania z bliskimi i w drogę. Gorąco - powyżej 30 st.C.

Pierwsza przebita dętka w Bobrownikach Śl. Potem Strzybnica - krótki postój żeby zatankować napoje.

 

Kokotek - siedziba NINIWA TEAM (oni teraz rajzują wokół Islandii) - Różaniec. Potem niespodzianka w Lublińcu - pani Ewa, która co roku nas gościła na gnieźnieńskich wyprawach, nie dała za wygraną i wbrew planom - wpadamy do niej na kubek jakże smacznej w tym upale, wody.

Nadrabiamy czas (ok. 25 min) i punktualnie meldujemy się w Ośrodku ZHP w Kucobach. Kucobski kot - Marian, nie chce się z nami przywitać. Pyszna obiadokolacja (piątkowa). Zapada zmrok, pierwsze oznaki zbliżającej się burzy. Spada kilka kropli deszczu, trochę się schłodziło powietrze - lepiej się oddycha. Wieczorne "rozmowy niedokończone" i nocleg.

Więcej…
 
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Prawdę o Wniebowzięciu NMP ogłosił jako dogmat wiary papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w Konstytucji apostolskiej "Munificentissimus Deus":
"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105)

Orzeczenie to Ojciec święty wypowiedział uroczyście w bazylice św. Piotra w obecności prawie 1600 biskupów i niezliczonych tłumów wiernych. Orzeczenie to oparł nie tylko na dogmacie, że kiedy przemawia uroczyście jako wikariusz Jezusa Chrystusa na ziemi w sprawach prawd wiary i obyczajów, jest nieomylny, ale także dlatego, że ta prawda była od dawna w Kościele uznawana. Papież ją tylko przypomniał, swoim najwyższym autorytetem potwierdził i usankcjonował.

Więcej…
 
V Pielgrzymka rowerowa do Gniezna - dzień II - 12.08.2017r.
15 sierpnia 2017 | Napisał: Administrator   

Etap 2: Kucoby - Lututów. 73 km.
Poranek - leje i jest chłodno. Gdy kończymy śniadanie - koniec opadów, ruszamy o 8.30 - zgodnie z planem. Jest chłodnawo, zero deszczu.

Starokrzepice - tu śpiewamy Godzinki.

 
Rudniki - przerwa na poranną (południową kawę). Docierają do nas newsy o tragediach nocnych nawałnic w Polsce - włączamy poszkodowanych w nasze intencje modlitewne. U nas pogoda wręcz idealna. Na trasie mijamy kilkanaście grup 100- 200 osobowych jasnogórskiej pielgrzymki kaliskiej (wzajemna wymiana pozdrowień).

Na podjeździe do Ożarowa - moment zawahania i kraksa - dwoje uczestników wywraca się (karetka niepotrzebna - dajemy radę sami).

Więcej…
 
Więcej artykułów…