Dzisiaj jest środa, 18 Wrz 2019
Aktualności


Dekanalny Dzień Wspólnoty Ruchu Świałto - Życie 29.10.2011r.
28 października 2011 | Napisał: Administrator   

W sobotę 29.10.2011r. w naszej Parafii odbędzie się Dzień Wspólnoty Ruchu Świałto - Życie dekanatu Piekary Śl.

Plan Dnia:
10.00 - zawiązanie wspólnoty, przedstawienie wspólnot, okazja do spowiedzi, przygotowanie do Mszy
10.30 - Msza Św. z wstąpieniem do deuterokatechumenatu
11.30 - konferencja
12.15 - Agapa

więcej na www.oaza.radzionkow.pl

 
22.10. - wspomnienie bł. Jana Pawła II
22 października 2011 | Napisał: Administrator   

Dziś po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.  22 października to również dzień inauguracji pontyfikatu polskiego Papieża.
1 maja usłyszeliśmy słowa Benedykta XVI: „Naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym”. Od tego momentu zezwolono na obchodzenie tych uroczystości w Rzymie i w Polsce, ale w drodze wyjątku, ze względu na szczególne znaczenie Jana Pawła II, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgadza się na wpisanie dzisiejszego wspomnienia do kalendarzy liturgicznych również w innych diecezjach czy nawet całych krajach.
Benedykt XVI powiedział o Janie Pawle II w homilii z mszy beatyfikacyjnej:
„Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności”.
„Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania. A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa. Jego głęboka pokora zakorzeniona w intymnym zjednoczeniu z Chrystusem pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu jeszcze bardziej wymowne przesłanie, i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne”.

 
Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska
16 października 2011 | Napisał: brewiarz.pl   

Jadwiga urodziła się w 1178/1180 roku na zamku nad jeziorem Amer w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda IV i Agnieszki, hrabiów Andechs, którzy tytułowali się również książętami Meranii, Kroacji i Dalmacji. Miała czterech braci i trzy siostry. Jedną wydano za Filipa, króla Francji, drugą zaś za Andrzeja, króla Węgier (była matką św. Elżbiety), trzecia wstąpiła do klasztoru. Jadwiga otrzymała staranne wychowanie najpierw na rodzinnym zamku, potem zaś w klasztorze benedyktynek w Kitzingen nad Menem (diecezja Wurzburg), znanym wówczas ośrodku kulturalnym. Do programu ówczesnych szkół klasztornych należała także nauka łaciny, haftów i malowania, muzyki i pielęgnowania chorych.

Więcej…
 
XI Dzień Papieski i Tydzień Papieski 2011
09 października 2011 | Napisał: Administrator   

W roku 2011 Dzień Papieski jako podziękowanie za dar beatyfikacji Papieża Polaka został przekształcony w Tydzień Papieski. Będziemy go przeżywać od 9 do 16 października pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”.
Tegoroczne obchody przybiorą szczególny charakter, gdyż po raz pierwszy Polacy w kraju i za granicą będą modlić się za wstawiennictwem Błogosławionego Jana Pawła II – mówi ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. Niedzielne obchody XI Dnia Papieskiego, 9 października, rozpoczną się Mszą św. o godz. 9.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez abp. Stanisława Budzika.
W Warszawie o godz. 15.00 odbędzie się przed kościołem akademickim św. Anny galowy koncert Dnia Papieskiego z udziałem gwiazd oraz „Apel Miasta Warszawy z Papieżem Benedyktem XVI”, który poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Centralne obchody Tygodnia Papieskiego zakończy 16 października uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski w Przemyślu. Będzie to ostatnie narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Michalik, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.
/opoka.org.pl

 
Betlejem
25 grudnia 2010 | Napisał: niedziela.pl   
W VIII w. prorok Micheasz przepowiadał: "A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności" (Mi 5, 1). Tak więc w tym mieście miał się narodzić Zbawiciel. Dlatego też w kilka wieków później, wypełniając polecenie cesarza Augusta, przybyli tu Maryja z Józefem. W miejscowej grocie, w które te tereny obfitują, przyszedł na świat Zbawiciel Jezus.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 następna > ostatnia >>

Strona 55 z 55