"Człowiek jest drogą Kościoła" - Jan Paweł II (Redemptor hominis, 1979)

Opiekun: Ks. Piotr Płonka

Bractwo św. Wojciecha zostało powołane do życia w kwietniu 2013 roku, za zgodą Proboszcza Parafii św. Wojciecha.

Celem Bractwa jest:

- szerzenie kultu św. Wojciecha, dbałość o dziedzictwo duchowe i materialne Patrona Parafii i Miasta Radzionków.

- okazywanie czci i naśladowanie św. Wojciecha w jego działaniach , na rzecz Kościoła i społeczności lokalnej.

- pogłębianie formacji religijnej swych członków i środowisk, w których żyją.

Bractwo aktywnie uczestniczy w uroczystościach, nabożeństwach i innych formach kultu św. Wojciecha.

Członkowie Bractwa spotykają się na comiesięcznych spotkaniach formacyjnych. Pielgrzymują do Grobu św. Wojciecha oraz miejsc związanych z życiem i męczeństwem Świętego.

Członkiem Bractwa może zostać każdy wierzący i praktykujący mężczyzna, który za cel postawił sobie uświęcenie własnego życia i troskę o szerzenie ewangelicznej miłości w otaczającym go świecie, poprzez „modlitwę i pracę”.

Z inicjatywy Bractwa został wykonany feretron dla relikwii św. Wojciecha, które są noszone w czasie uroczystości parafialnych oraz w trakcie pielgrzymek.

Wydany został także modlitewnik ku czci św. Wojciecha.

Kontakt z Bractwem za pośrednictwem strony internetowej parafii, telefonu Parafii oraz bezpośrednio z członkami Bractwa, tel. Kom. 696 683 455, 691 684 755.

Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej pełni swoją funkcję liturgiczną w dwóch zakresach: pomagając w rozdawaniu Komunii świętej podczas Eucharystii oraz zanosząc ją osobom chorym i osłabionym wiekiem do domów lub szpitali.

W naszej Parafii nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zanoszą Komunię św. po wcześniejszym zgłoszeniu osoby w kancelarii parafialnej, zakrystii lub u szafarza.

Obecnie w Parafii posługują :

Piotr Purgoł ustanowiony w 1990 roku.

Czesław Szmidt ustanowiony w 1997 roku.

Ireneusz Musialik ustanowiony w 1997 roku.

Janusz Gwóźdź ustanowiony w 2014 roku.

Marian Ziętek ustanowiony w 2014 roku.

Adrian Habrajski ustanowiony w 2016 roku.

Artur Mrowiec ustanowiony w 2018 roku.

Józef Karwat ustanowiony w 2018 roku.

  

W Rio de Janeiro papież Franciszek przekazal nam bardzo ważne zadanie, aby w 2016 roku spotkać się z młodymi na ziemi Jana Pawła II w Krakowie. Nasza parafia również włączyła się w to wielkie dzieło. Od maja 2014 roku na jej terenie działa Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży w skład którego wchodzą Karol Dolibóg, Patryk Wiśniowski, Karolina Golus, Izabela Wrodarczyk i Artur Bubalik. Do głównych zadań naszego parafialnego centrum należy formacja młodych ludzi, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu. W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy silnie zaangażować się w działania parafii, dekanatu i archidiecezji, aby w pozytywnym tego słowa znaczeniu, tak jak prosił nas papież zrobić "raban". Raban, któy polegać ma na umocnieniu więzi młodych ludzi z Bogiem i z drugim człowiekiem.

Jeżeli chcesz się wybrać do Krakowa serdecznie zapraszamy do zapisów w Kancelarii parafialnej. Wszystkich informacji związnych z dziełem Światowych Dni Młodzieży należy szukać u naszych koordynatorów, albo poprzez pocztę email, albo za pośrednictwem spejcalnej strony na Facebooku.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że odwiedzą nas Włosi, Francuzi, Hiszpanie i goście zza oceanu, jak to będzie wyglądać w praktyce dowiemy się wszyscy już w lipcu 2016 roku.

Jeżeli chcesz się zaangażować w dzieło Światowych Dni Młodzieży w parafii prosimy o kontakt.

Pozdrawiamy

Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży

  

Parafialna Orkiestra Dęta w Radzionkowie kontynuuje tradycje muzyczne orkiestr, które działały przy parafii pw. Św. Wojciecha w Radzionkowie. Orkiestra oprócz instrumentalistów, którzy od wielu lat są zaangażowani w uświetnianie wszelkich uroczystości, nie tylko kościelnych, pozyskała również wielu nowych członków znacząco powiększając i wzbogacając o nowe instrumenty swój skład.

Parafialna Orkiestra Dęta w Radzionkowie ubogaca swą grą nie tylko liturgię kościelną, ale także dzięki opracowanym specjalnie programom, można było posłuchać i zobaczyć orkiestrę m.in. na festynach, uroczystościach miejskich z okazji świąt państwowych czy na Dniach Radzionkowa.

Po wieloletniej przerwie wznowiła działalność szkółka kształcąca na potrzeby orkiestry przyszłych instrumentalistów. Udział w zajęciach jest bezpłatny i kierowany nie tylko do młodzieży rozpoczynającej swą muzyczną przygodę, ale także do osób, które w przeszłości grały na jakimkolwiek instrumencie dętym. Orkiestra jest również otwarta dla wszystkich czynnych instrumentalistów, pragnących zasilić szeregi Parafialnej Orkiestry Dętej w Radzionkowie.

Od 1 września 2014r. dyrygentem Parafialnej Orkiestry Dętej w Radzionkowie został Leszek Pniok – muzyk, instrumentalista, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Próby orkiestry odbywają się w każdy czwartek o godz. 19.30 w Domu im. Jana Pawła II.

Kontakt z orkiestrą:

Tel.: 731 243 267

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opiekunowie: ks. Piotr Płonka

Wielowiekowa historia różańca św. Jest bardzo głęboko związana z życiem Kościoła. Jest bardzo ważną formą oddawania czci Panu Bogu i dojrzałym owocem życia Kościoła oraz jednym z najbardziej dzisiaj rozwiniętych nabożeństw.

W naszej wspólnocie parafialnej jest 14 róż różańcowych, każda ma swojego patrona:

I Róża p/w św. Maksymiliana Marii Kolbego

II Róża p/w św. Wojciecha

III Róża p/w św. Teresy od Dzieciątka Jezus

IV Róża p/w św. Siostry Faustyny

V Róża p/w Królowej Różańca Świętego

VI Róża p/w św. Michała Archanioła

VII Róża p/w św. Krzysztofa

VIII Róża p/w św. Ojca Pio

IX Róża p/w św. Królowej Jadwigi

X Róża p/w św. Jana z Dukli

XI Róża p/w Dwóch Serc Jezusa i Maryi

XII Róża za Kapłanów

XIII Róża p/w św. Józefa

XIV Róża p/w św. Moniki

Członkowie spotykają się na stałych spotkaniach w maju i październiku po Mszy św., która sprawowana jest w intencjach wszystkich członków przez księdza opiekuna wspólnoty. W listopadowej Mszy Św. modlimy się za wszystkich zmarłych członków Róż Różańcowych.

Chętnych do włączenia się do modlitwy różańcowej oczekujemy na wszystkich ogłaszanych spotkaniach oraz w każdą I-szą sobotę m-ca w Kaplicy Matki Bożej Fatimskiej u księdza opiekuna oraz u Małgorzaty Tomczyk i Ewy Sikora.