"Człowiek jest drogą Kościoła" - Jan Paweł II (Redemptor hominis, 1979)

Opiekun: Ks. Piotr Płonka

Bractwo św. Wojciecha zostało powołane do życia w kwietniu 2013 roku, za zgodą Proboszcza Parafii św. Wojciecha.

Celem Bractwa jest:

- szerzenie kultu św. Wojciecha, dbałość o dziedzictwo duchowe i materialne Patrona Parafii i Miasta Radzionków.

- okazywanie czci i naśladowanie św. Wojciecha w jego działaniach , na rzecz Kościoła i społeczności lokalnej.

- pogłębianie formacji religijnej swych członków i środowisk, w których żyją.

Bractwo aktywnie uczestniczy w uroczystościach, nabożeństwach i innych formach kultu św. Wojciecha.

Członkowie Bractwa spotykają się na comiesięcznych spotkaniach formacyjnych. Pielgrzymują do Grobu św. Wojciecha oraz miejsc związanych z życiem i męczeństwem Świętego.

Członkiem Bractwa może zostać każdy wierzący i praktykujący mężczyzna, który za cel postawił sobie uświęcenie własnego życia i troskę o szerzenie ewangelicznej miłości w otaczającym go świecie, poprzez „modlitwę i pracę”.

Z inicjatywy Bractwa został wykonany feretron dla relikwii św. Wojciecha, które są noszone w czasie uroczystości parafialnych oraz w trakcie pielgrzymek.

Wydany został także modlitewnik ku czci św. Wojciecha.

Kontakt z Bractwem za pośrednictwem strony internetowej parafii, telefonu Parafii oraz bezpośrednio z członkami Bractwa, tel. Kom. 696 683 455, 691 684 755.

Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej pełni swoją funkcję liturgiczną w dwóch zakresach: pomagając w rozdawaniu Komunii świętej podczas Eucharystii oraz zanosząc ją osobom chorym i osłabionym wiekiem do domów lub szpitali.

W naszej Parafii nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zanoszą Komunię św. po wcześniejszym zgłoszeniu osoby w kancelarii parafialnej, zakrystii lub u szafarza.

Obecnie w Parafii posługują :

Piotr Purgoł ustanowiony w 1990 roku.

Czesław Szmidt ustanowiony w 1997 roku.

Ireneusz Musialik ustanowiony w 1997 roku.

Janusz Gwóźdź ustanowiony w 2014 roku.

Marian Ziętek ustanowiony w 2014 roku.

Adrian Habrajski ustanowiony w 2016 roku.

Artur Mrowiec ustanowiony w 2018 roku.

Józef Karwat ustanowiony w 2018 roku.

  

Parafialna Orkiestra Dęta w Radzionkowie kontynuuje tradycje muzyczne orkiestr, które działały przy parafii pw. Św. Wojciecha w Radzionkowie. Orkiestra oprócz instrumentalistów, którzy od wielu lat są zaangażowani w uświetnianie wszelkich uroczystości, nie tylko kościelnych, pozyskała również wielu nowych członków znacząco powiększając i wzbogacając o nowe instrumenty swój skład.

Parafialna Orkiestra Dęta w Radzionkowie ubogaca swą grą nie tylko liturgię kościelną, ale także dzięki opracowanym specjalnie programom, można było posłuchać i zobaczyć orkiestrę m.in. na festynach, uroczystościach miejskich z okazji świąt państwowych czy na Dniach Radzionkowa.

Po wieloletniej przerwie wznowiła działalność szkółka kształcąca na potrzeby orkiestry przyszłych instrumentalistów. Udział w zajęciach jest bezpłatny i kierowany nie tylko do młodzieży rozpoczynającej swą muzyczną przygodę, ale także do osób, które w przeszłości grały na jakimkolwiek instrumencie dętym. Orkiestra jest również otwarta dla wszystkich czynnych instrumentalistów, pragnących zasilić szeregi Parafialnej Orkiestry Dętej w Radzionkowie.

Od 1 września 2014r. dyrygentem Parafialnej Orkiestry Dętej w Radzionkowie został Leszek Pniok – muzyk, instrumentalista, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Próby orkiestry odbywają się w każdy czwartek o godz. 19.30 w Domu im. Jana Pawła II.

Kontakt z orkiestrą:

Tel.: 731 243 267

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opiekunka – s. M. Krystiana Węgierska

Animatorka Muzyczna prowadząca – Marysia Wrodarczyk

Grupa liczy – 22 osoby

Spotkanie - Dom Jana Pawła II sala nr. 5 sobota godz; 9.00- 10.00

Założenie grupy Scholi Dziecięcej nastąpiło w marcu roku 2017, kiedy to 2 animatorki Dzieci Maryi; tj. Marysia Wrodarczyk która gra na gitarze i Marysia Dolibóg- dyrygent podjęły się prowadzić tę grupę.
Jak mówi Marysia Wrodarczyk "było to jej marzeniem".

Od pewnego czasu na Mszy świętej w niedzielę o godz. 11.30 oraz w czwartki na mszy szkolnej o godz. 16.30 można usłyszeć śpiew świeżo założonego Chórku Dziecięcego. Śpiewające dziewczynki zachwycają pięknymi głosami i nowymi piosenkami, co bardzo dodaje uroku Eucharystii. Mają dużo pomysłów i na pewno nie raz nas jeszcze zaskoczą. Spotykają się w salkach na próbie, na której ćwiczą piosenki. Nie brakuje czasu również na wspólne zabawy.

Chórek ma również dużo planów na przyszłość. Obecnie głównym celem jest napisanie nowego śpiewnika, który częściowo już powstaje.

Obecnie do naszej grupy przybył jeszcze ministrant Jakub, Posmyk który swoim pięknym graniem na gitarze upiększa śpiew już obecnie nazwanej grupy "Scholi Dziecięcej".

Zapraszamy wszystkie pełne zapału i chęci do śpiewania dziewczyny od klasy pierwszej.

  

W Rio de Janeiro papież Franciszek przekazal nam bardzo ważne zadanie, aby w 2016 roku spotkać się z młodymi na ziemi Jana Pawła II w Krakowie. Nasza parafia również włączyła się w to wielkie dzieło. Od maja 2014 roku na jej terenie działa Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży w skład którego wchodzą Karol Dolibóg, Patryk Wiśniowski, Karolina Golus, Izabela Wrodarczyk i Artur Bubalik. Do głównych zadań naszego parafialnego centrum należy formacja młodych ludzi, którzy będą chcieli uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu. W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy silnie zaangażować się w działania parafii, dekanatu i archidiecezji, aby w pozytywnym tego słowa znaczeniu, tak jak prosił nas papież zrobić "raban". Raban, któy polegać ma na umocnieniu więzi młodych ludzi z Bogiem i z drugim człowiekiem.

Jeżeli chcesz się wybrać do Krakowa serdecznie zapraszamy do zapisów w Kancelarii parafialnej. Wszystkich informacji związnych z dziełem Światowych Dni Młodzieży należy szukać u naszych koordynatorów, albo poprzez pocztę email, albo za pośrednictwem spejcalnej strony na Facebooku.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że odwiedzą nas Włosi, Francuzi, Hiszpanie i goście zza oceanu, jak to będzie wyglądać w praktyce dowiemy się wszyscy już w lipcu 2016 roku.

Jeżeli chcesz się zaangażować w dzieło Światowych Dni Młodzieży w parafii prosimy o kontakt.

Pozdrawiamy

Parafialne Centrum Światowych Dni Młodzieży