środa, 24 styczeń 2024 17:44

Projekcja filmu fabularnego "Wyzwalani"

plakat wydarzenia plakat wydarzenia

Włączając się w tegoroczne obchody 79. rocznicy Tragedii Górnośląskiej, zapraszamy do udziału w projekcji filmu fabularnego WYZWALANI. Projekcja odbędzie się w sobotę, 27 stycznia o godz. 19:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie.
Warto również dodać, że to pierwszy pokaz wspomnianego filmu w naszej okolicy.
Bilety na seans w cenie 10 zł do nabycia w kasie Centrum oraz online na stronie https://bit.ly/Wyzwalani
Bezpośrednio po projekcji odbędzie się spotkanie z Janem Płonką, reżyserem i producentem filmu.
Film ”WYZWALANI” opowiada o latach 1944 /45. Kiedy wojska alianckie zdobyły Włochy, Niemieckie fabryki w K-Kędzierzynie-Koźlu oraz Zdzieszowicach produkujące benzynę syntetyczna dla Niemieckiej amii, znalazły się w zasięgu Bombowców. Lokalne fabryki stały się celem bombardowań. Nalotów było 16, zginęło ok 1000 osób, pracownicy fabryk i ludność cywilna. Zrzucono ok 40.000 bomb. Po 2 miesiącach od ostatniego bombardowania na Śląsk weszła Armia Czerwona, która na linii rzeki „Odra” bazowała prawie 2 miesiące. Film pokazuje obrazy z tamtych wydarzeń, oparty jest na prawdziwych historiach mieszkańców Zdzieszowic i okolic. W filmie osadzone są losy 2 Śląskich rodzin. W filmie zagrali amatorzy 95 osób.

Czytany 80 razy